הלוקס וולגוס

הלוקס וולגוס

הלוקס וולגוס הינה דפורמציה של עצמות המסרק של כף הרגל ובעיקר של הבוהן. זהו מצב שבו עצם המסרק הראשונה סטתה החוצה ובכך גם יוצרת לחץ על שאר עצמות המסרק של כף הרגל. מעבר לבעיה הקוסמטית, מצב זה גורם לשחיקה וניוון של המפרק, יוצר בליטה – בניון, וגורמת לכאבים בהליכה ועמידה ולאי נוחות.

כתוצאה מלחץ מתמשך על המקום, העור, באזור  הבניון, עלול להתקשח ולגרום לדלקות מקומיות. מעבר לכך, נעליים שפעם התאימו, כבר מרגישות קטנות למידה לוחצות וכאבות ואף עלול לגרום לקרעים בנעל.

הלוקס וולגוס הינה בעיה המתפתחת באופן הדרגתי לאורך שנים. הגורמים לכך קשורים במבנה כף הרגל, כמו, השטחת (פלטפוס) הקשת של כף הרגל או קשת גבוהה ונוקשה (אולפוס), טראומות לכף הרגל – כמו נקעים ושברים, לקויות תפקודיות – כמו יתר פרונציה ושינוי תפקודי באורכי הגפיים והנעלה צרה מדי כמו נעלי עקב.

האנטומיה והביומכאניקה של כף הרגל  0d4dd312f12a46d494f9e5023d0bb8c8

 כף הרגל בנויה מ- 28 עצמות המחוברות דרך 35 מפרקים. המבנה הארכיטקטוני של עצמות כף הרגל יוצר שלוש קשתות פונקציונאליות: קשת אורכית מדיאלית (פנימית), קשת אורכית לטרלית (חיצונית) וקשת רוחבית.

ניתן לחלק את תנועת כף הרגל בהליכה או ריצה לשני שלבים: שלב הפרונציה ושלב הסופינציה. שלב הפרונציה מתחיל מידית בזמן נחיתת העקב על הקרקע.  פרונציה הינה גלגול כף הרגל פנימה  ומהווה תהליך נורמאלי ותקין בתפקוד כף הרגל. 
בשלב הפרונציה קשתות כף הרגל קורסות, הרגל מתגמשת ובכך מתאפשרת יכולת כף הרגל לבלום זעזועים ולהתאים לשינויים במבנה הקרקע (לימים בהם הלכנו יחפים). שלב הסופינציה, שלב הדחיפה והעברת הגוף קדימה, מתחיל מהרגע בו מרכז הכובד של הגוף עובר מעל כף הרגל. בשלב הסופינציה כף הרגל משנה את המבנה ובכך את התפקוד, הרגל מתגלגלת החוצה, הקשתות מתרוממות וכף הרגל מתקשחת.

במצב של יתר פרונציה, כף הרגל מתגלגלת, יתר על המידה, פנימה. בכך, גורמת לבוהן להילחץ החוצה. כתוצאה, בשלב הדחיפה, נוצר לחץ חיצוני על הבוהן שדוף את העצם החוצה. עומסים מצטברים לאורך חודשים ושנים אט אט גורמים לדפורמציה של המפרק ולהלוקס וולגוס.

הנעלה צרה מדי ובעיקר עם עקב, גורמת לאצבעות הרגליים להילחץ פנימה ולאורך שנים לדפורמציה של הרגל. נעל עם עקב, אף מעבירה את משקל הגוף קדימה, אל האצבעות ובכך מגבירה את הלחץ.

הטיפול

טיפול כירופרקטי לעצמות כף ולאיזון מנח האגן

עיסוי שרירי השוק וכף הרגל

מדרסים ביומכניים למניעת פרונציה ותמיכה בקשתות כף הרגל

מתקן אורטופדי ליישור הבוהן בלילה

הנעלה רחבה ומתאימה

 

By | 2016-02-18T12:27:53+00:00 פברואר 18th, 2016|פציעות ספורט בכף הרגל|0 Comments