כאבי ברכיים כדורגל

כאבי ברכייפ כדורגל

הכדורגלנים, הרצים, ההלכים, רוכבי האופניים והספינינג שבנכם וודאי סבלו בשלב כזה או אחר מכאבי ברכיים. לא מפתיע. כאבי ברכיים הינם תופעה רווחת בקרב העוסקים בספורט, אלה שזו לא צריכה להיות מנת חלקכם. פעילות נכונה וציוד מתאים לרוב, תמנע תופעה זו.

כאבי ברכיים, לרוב מתפתחים על רקע של שחיקה ומאמץ יתר. בקרב כדורגלנים פציעות ברכיים יכולות גם להתרחש על רקע חבלתי- נקע, קרע. מפרק הברך, בהיותו המפרק האמצעי בין כף הרגל לגב ולאגן מושפע משניהם. ואכן שורש הבעיה במרבית פציעות ברכיים אינו כלל בברך, אלה בפרק שמתחתיו, בכף הרגל. ריצה,  הליכה ואף רכיבת אופניים הינה פעילות קינמטית סגורה, כלומר העומסים הפועלים על כף הרגל מועברים אל הברך האגן ועמוד השדרה. בזמן נחיתת כף הרגל אל הקרקע, העומסים הפועלים על כף הרגל מסוגלים להגיע עד פי 2-4 ממשקל הגוף. באם קיימים ליקויים תפקודיים ומבניים בכף הרגל עומסים אלו עלולים להשפיע ישירות על מפרק הברך ולגרום לשחיקתו. ניסויים מעבדתיים הראו שעד כ- 85% מפציעות ברכיים מקורם בכף הרגל.

הברך היא המפרק הגדול ביותר בגופנו, מפרק המחבר את עצם השוק והירך. מפרק הברך מוגדר כמפרק חד-צירי, דהיינו בעל יכולת תנועה רק במישור אחד- המישור החצי, כלומר תנועה של כפיפה ופשיטה בלבד. עקב היותו מוגבל לתנועה במישור החצי בלבד יתקשה מפרק הברך לעמוד בעומסים במישור הסיבובי או החזיתי ומכאן נובעות לא מעט מבעיות הברכיים. שלא כמו מפרקים אחרים הבנויים עם משטחים כעורים וקמורים המקנים יציבות לפרק, משטחי מפרק הברך שטוחים למדי ולכן לוקים ביציבות. מה שמקנה לברך את היציבות אלו הם השרירים והרצועות.

טיפול בדלקתטיפול בפציעות כאב כף רגלטיפול בכאבי ברך ברכייםטיפול בכאב ירךטיפול בכאב אגן
טיפול בכאבי גבטיפול בפריצת דיסקטיפול בדורבןמדרסים אורטופדייםטיפול בפציעות ספורט

הליקוי הנפוץ ביותר הגורם לשחיקת הברך נובע מפרונצית יתר של כף הרגל. במצב של יתר פרונציה, גלגול יתר של כף הרגל יגרום לסיבוב עצם השוק פנימה ובכך יגרום לשחיקת הברך. במצב זה יש לבדוק התאמת נעלי הליכה או ריצה עם בקרת תנועה. באם נעליים לא פתרו את הבעיה יש לבדוק נחיצות התאמת מדרסים לפי מידת גבס.

כאבי ברכיים יכולים אף לנבוע מריצה על משטח משופע, כמו שפת הכביש או שפת חוף הים.  בנוסף, אם אתם סובלים מכאבי ברכיים יש להימנע מריצה במישור הררי. הבעיה זה לא העליות אלה הירידות. ריצה בירידה יכולה לגרום לעומסים עד פי 6-8 ממשקל הגוף ואלו עומסים שרצוי להימנע מהם אם אתם נוטים לפציעות ברך.

לא פעם כתוצאה מחבלה או הרגלי עבודה לא נכונים מנח האגן סוטה הצידה ובכך יוצר מצב שבו

טיפול כירופרקט פציעות ספורט ברכיים

רגל אחת מתפקדת כקצרה והשנייה כארוכה. מצב זה יוצר חוסר סימטריה בתפקוד הברך ובכך לשחיקתו ופציעתו. לכן ישנה חשיבות רבה בבדיקה מקצועית של מנח האגן בכל כאב ברך.

רוכבי אופניים והספינינג אף הם נוטים לפציעות ברכיים. הגורמים החשובים בספורט זה התורמים לפציעות ברכיים הם מערך אימון לא מתאים ואופניים לא מכוונות. ברכיבת אופניים מפרק הברך מתכופף בין   3000-6000 פעמים בשעה. ברכיבה מפרק הברך נע יותר מכול מפרק אחר בגופנו וכול סטייה בפעילותו מידית עלולה לגרום לפציעתו. הטעות הנפוצה בקרב רוכ

כדורגלנים חשופים לכול התהליכים שתוארו לעיל אך בנוסף גם לחבלות על רקע טראומטי והשימוש בנעלי קליטים. שינוי תנועה חד, כפי שכדורגלים נדרשים לבצע, עלול לגרום למתיחה או קרע של הרצועות. תנועה סיבובית חדה בזמן שכף הרגל "נעוצה" בדשא (בגלל הקליטים) יוצרת תנועה סיבובית על הברך העלולה לגרום לקרע במניסקוס. תרגילי חיזוק פונקציונליים מאוד חשובים במערך האימונים של כדורגלנים כדי למנוע פציעות אלו.בי אופניים מתחילים היא דיווש בהתנגדות גבוהה מדי. הטכניקה הרצויה היא לדווש במהירות גבוהה יותר תחת התנגדות פחותה יותר.

אז כשכאבי הברך מופיעים אל תתפתו להסתכל על הברך בתקווה למצוא את התשובה ואל תנסו להעלים את הכאב ובכך לחשוב שפתרתם את  הבעיה. על מנת להבטיח את  כשירותכם והמשך הנאתכם בפעילות הספורט ואיכות חייכם רצוי לבדוק ולטפל בשורש הבעיה ובמרבית פציעות הברכיים שורש הבעיה כלל לא שם!

 

הטיפול הכירופרקטי אינו רק מתמקד בטיפול בפציעות אלה גם בתחזוקתו ובמניעת פציעות. אך יותר מכך, הטיפול הכירופרקטי מאפשרפציעות ספורט ברכיים טיפול כירופרקט לגופנו לפעול ביעילות ובאנרגטיות ובכך עוזר למצות את הפוטנציאל שבו Peak Performance. 
במהלך טיפולים ספורטאים מדווחים: "אני מרגיש חד יותר","אנרגטי", "אני משוחרר יותר". מהו הסוד של לאנס? של אל גארוז? של פדרר? ושל שאר ספורטאי הצמרת בעולם?

כירופרקטיקה- מדע ופילוסופיה

בסיסה של רפואת הכירופרקטיקה טמון בידיעה וההבנה שמערכת העצבים היא המערכת המנהלת, המתאמת ומקשרת את כל מערכות גופנו ובכלל זה, כמובן, גם את מערכות התנועה- שריר שלד. מצב מערכת העצבים יגדיר את יכולתה לנהל את גופנו ביעילות. 

מכיוון שחוט השדרה עובר בתוך תעלת עמוד השדרה ומעוגן אל חוליות עמוד השדה, כל סטייה בחוליות עמוד השדרה עלולה לגרום למתח לאורך חוט השדרה ובכך תפגע התנהלות מערכת העצבים. כתוצאה, נפגעת יכולת מערכת העצבים לתאם ביעילות את פעולות השריר-שלד. 

האבחון הכירופרקטי אינו מתמקד רק בסימפטומים, כאב, אלא בעיקר במצב ותפקוד מערכת העצבים ומערכת השריר-שלד.

כשהשרירים תפוסים זה מעיד על מתח במערכת העצבית ובעיקר בחוט השדרה. 

זכרו! ההוראה להתכווצות השריר מגיעה ממערכת העצבית. לכן כדי לשחרר את השריר יש לשחרר את מערכת העצבית!

עומסי האימונים וחבלות יוצרים מתח במערכת העצבית וכתגובה שרירי הגוף אט אט מתקשחים. זוהי פעולה תגובתית, מגננתית, שמטרתה להקשיח את השרירים והרקמות כדי שיוכלו לעמוד בעומסי האימון. מתחים בערכת העצבית אף מצטברים כתוצאה מהרגלי יציבה לקויים, ממתח כימי (תזונה,  חומצה) וממתח רגשי.  אט אט נוצר מתח מערכת העצבית מסגלת דפוס, עצבי-גופי, בעל אופי מגננתי- נוקשה.

דפוס  מגננתי של מערכת העצבים גורם לנוקשות בשרירי הגוף ולקיבעון חוליות עמוד השדרה והפרקים. טווח תנועת המפרקים קטן והשרירים מתאמצים מעבר לנדרש. התאום העצבי-שרירי-מפרקי נפגע,. מכאן, הפציעות הן רק עניין של זמן, ומעבר לכך יעילות הגוף נפגעת.

למה אני צריך לדאוג לתחזוקת הגוף

אנו דואגים לטפל ולכוון את האופניים לא רק כדי לשמר אותם, אלא בעיקר כדי שכל המכלולים יעבדו חלק ולמנוע את שחיקתם , כך גם עם גופנו. "לא כואב לי משמע אני בריא" לא תקף לספורטאים או לאלה הרוצים להיות בשיא הכושר  Peak Performance. כאב, הוא תוצאה של תהליכים מצטברים והעלמתו לא פותרת את הליקויים. כספורטאי, החותר למימוש הפוטנציאל הגופני, אינך יכול להעריך את מצבך רק על סמך כאבים, אלא, כיצד ניתן להביא את הגוף ליעילות ותפקוד אופטימאלי.   

הטיפול הכירופרקטיטיפול כירופרקט פציעות ספורט ברכיים

הטיפול הכירופרקטי מתמקד בהסרת מתחים מחוט השדרה על ידי תיקון סטיות בחוליות עמוד השדרה. שחרור המתח מחוט השדרה מאפשר למערכת העצבים לנהל ביעילות את פעילות השרירים והגוף. השרירים משתחררים, הקיבעון המפרקי מרפה, טווח התנועה גדל והמערכת המוטורית מתפקדת ביעילות.

מכיוון שמחוט השדרה יוצאים עצבים גם אל כל המערכות הפנימיות (לב, נשימה, עיכול וכל השאר), שחרור מתח מחוט השדרה יאפשר לרוב גם את תקינותם של מערכות אלו. תפקוד תקין של מערכות אלו הינו קריטי בתהליך ההתאוששות של ספורטאי. כשמחשב הגוף, מערכת העצבים, תקינה הגוף התפקד ביעילות ובאנרגיות- אנו חשים קלילים יותר וחדים יותר.

 

זכרו! המתח אינו בשריר, אלא במערכת העצבית! כשהגוף לא רץ נכון ,זה מכיוון שמערכת העצבית סיגלה דפוס זה.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ופציעות ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

    

 

By | 2016-02-27T15:42:58+00:00 פברואר 27th, 2016|כללי, פציעות ספורט ברכיים|0 Comments