לכייל את התרמוסטט – המפתח לשבירת שיאים – בספורט, בעסקים ובלימודים

לכייל את התרמוסטט סרטון 3 הצעדים לשבירת שיאים חדשים

כספורטאים או בכלל אנו שואפים להשתפר, להתקדם, לשבור שיאים חדשים, אם בביצועי הספורט בעסקים בלימודים או בכל תחום אחר.

אך מדוע זה, שעל אף כל ניסיונותינו, האימונים המפרכים ומאמצינו הכנים, אנו מתקשים לעלות קטגוריה, לעבור שלב, ומוצאים עצמנו, שוב, מדשדשים במקום.

על מנת שנוכל לשבור שיאים חדשים, לעלות ליגה, אין זה מספיק רק להתאמן נכון, או ללמוד כישורים או מיומנויות חדשות, אלא יש גם לכייל את התרמוסטט.

אז כיצד מכיילים את התרמוסטט לשיאים חדשים

אך, ראשית, כיצד פועל תרמוסטט?

אם מכוונים את התרמוסטט של המזגן בבית ל 25 מעלות, אז, ברגע שהטמפרטורה תרד מתחת ל 25 מעלות התרמוסטט יפעיל את המזגן והמזגן יחמם את הבית לטמפרטורה הרצויה. ברגע שטמפרטורת החדר תגיע ל 25 מעלות, התרמוסטט יכבה את המזגן. כך קורה גם בכיוון ההפוך,  ברגע שהטמפרטורה תעלה מעל 25 מעלות התרמוסטט יפעיל את מערכת הקירור והמזגן יקרר את הבית לטמפרטורה שנקבעה. 

לכל אחד יש את הטמפרטורה שלא, התוצאה, ההישג, הציון, ההכנסה, ששם אנו מרגישים בנוח – טווח הנוחות או ה COMFORT ZONE, שזה מה שאני שווה וטוב לי שם. ברגע שאנו נהיה מתחת לתוצאה זו נחוש אי נוחות שתגרום לנו להרים, לשפר, את הביצועים שיחזירו אותנו לרמת הנוחות.

זה גם קורה בכיוון ההפוך, אם לפתע הייתה לנו תחרות טובה ששם שברנו שיא שהוא מעבר לציפיות, אנו נבטל זאת, ובתחרות הבאה, נחזור ל"ממדים הטבעיים". כך גם קורה עם אנשים המרוויחים בפיס או בטוטו, כעבור מספר חודשים רובם חוזרים למעמד הכלכלי ששם הם מרגישים בנוח. כך גם קורה בדיאטות, לכל אחד ואחת יש ה SET POINT, המגדיר את המשקל ה"רצוי". כל חריגה תגרום לגוף לחזור למשקל המוגדר.

החלק במערכת העצבים המכייל את טווח הנוחות הוא RETICULAR ACTIVATING SYSTEM או בקיצור RAS.  חלק זה של המוח ממקום בבסיס המוח בחלקו האחורי ומשמש כמעין שער בין מערכת העצבים המודעת והתת- מודע.

חלק זה של המוח משמש כסנן מידע. במהלך כל שניה המוח מופגז באלפי או אף מיליוני פיסות מידע. ה RAS מתפקידו להעביר רק את המידע החשוב, הרלוונטי.

ואיך ה RAS  יודע איזה מידע להעביר? ובכן ה RAS מעביר מידע רק שלגביו אנו ממוקדים!!

לדוגמה האם שמתם לב שברגע שרכשתם מכונית חדשה, לפתע אתם מבחינים ברכב זה. רכבים אלו היו שם כל הזמן, רק כעט ה RAS  מעביר לך את המידע שעליו אנו מתמקדים.

אך מה גורם לנו להחליט במה להתמקד? אנו מתמקדים במה שחשוב לנו או מעריכים. בכך, נראה רק במה שאנו מאמינים.

אז כיצד מרימים את התרמוסטט לטמפרטורה גבוהה יותר, כיצד מכיילים את ה RAS  שיאפשר לנו לשבור שיאים חדשים, להתקדם, ולא פחות חשוב, להתמיד בכך.

כדי לכייל את ה RAS לשיאים חדשים נדרשים מספר פעולות:

ראשית, יכולת מיקוד. לרוב הנטייה הראשונית היא להתמקד בתוצאה, או במקום, או בהכנסה כספית.  זה יכול לעבוד אך זה ידרוש מאמץ סיזיפי. אך, אם אשאל אתכם למה אתם רוצים להגשים תוצאה זו? אתם תענו: סיפוק, אושר, כבוד, הערכה. כלומר המטרה היא ההרגשה. או מדוע אתה חפץ בהכנסה מסוימת? זה ייתן לי ביטחון, שקט. בדיוק, זה לא ההכנסה אלא ההרגשה שזה יעניק לי.

בכל בוקר, ממש עם הקימה, כשה RAS בשיא הערות, בצעו מעיין מדיטציה, שבה אתה מתמקדים בהרגשה שאתם רוצים שהתוצאה או ההישג יביא בעבורכם. ובכל נשימה, כאילו יש בידיכם שלט, העצימו את התחושה. תראו לנגד עיניכם חיים את ההישג, כיצד הייתם חושבים? כיצד הייתם מתנהגים? כיצד אנשים היו רואים אתכם? חיו את ההישג, כאן ועכשיו. אט אט ה RAS יתחיל להתכייל לרמות הגבוהות.

שנית, היכולת להתקדם בספורט או בחיים, תלויה ב: עם איזה רמה של חוסר נוחות, או חוסר וודאות, אתם מוכנים לחיות. אם 25 מעלות זה טווח הנוחות, לא יהיה שום דחף להעלות ל 26 28 מעלות או יותר.

מה שגורם לנו להאמין שאנו יכולים או מסוגלים לתוצאה כזו או אחרת הם: האמונות שלנו. ואמונות אלו מוטמעות עמוק עמוק בתוך מערכת העצבים – בתת- מודע. וה RAS תמיד יתיישב עם אמונות אלו. כתוצאה, אנו גם ננמיך ציפיות , כי אף אחד לא רוצה לחוש אכזבה.

לכן, מטרת תוכנת האימונים היא למתוח את הגוף לרמות גבוהות, עצימות, יותר, מחוץ לטווח הנוחות. כשאנו מותחים את הגוף אנו גם מותחים את האמונות שלנו, של מה אפשרי.

שלישית, אם הרצון להשתפר נובע מכך שכעט אינני מרוצה, אינני מסופק או שאני לא מעריך את עצמי ורק אם אשיג תוצאה כזו או אחרת אהיה מסופק או אעריך את עצמי, יש כאן בעיה. כאשר אנו מונעים מחוסר סיפוק זה יגרום לנו  לחוש חוסר נוחות וכשנגיע אל התוצאה נחזור אל הנוחות והדחף לשיפור ידעך,  ולא פחות חשוב, נמשיך לחוש חוסר סיפוק.

יש לזכור שה RAS תמיד יתמקד במה שאנו מעריכים, מחשיבים. לכן, המנטרה היא: אני מסופק כעט, בכלים שעמדו לרשותי זה המיטב שיכולתי, ומתוך תחושת הסיפוק, טבעי שאף אשאף ליותר. אני מעריך את עצמי כעט, כפי שאני. כי רק מה שאנו מעריכים, גדל. 

טיפול חדשני בשיטת NSA ובשילוב טכניקות שפיתחתי גורם לכיול מערכת העצבים להיות בשיא הכושר והמיקוד. מצד אחד הטיפול משחרר את דפוסי המגננה המעוגנים בדפוסים שידרתיים המוכתבים מהדימוי העצמי ומהאמונות שלנו לגבי מה אפשרי עבורי, ומנגד, מטמיע דפוסים, חדשים המאפשרים את המימוש המקסימאלי שלך.