כושר גופני למוח – כיצד למנוע מחלות ניווניות במערכת העצבים

כושר גופני למוח

אנחנו יודעים לעשות כושר גופני שמחזק את מערכת השרירים, את מערכת הלב, את מערכת הנשימה, אבל כיצד אנו מחזקים את המוח? וכפי שמחקרים מצביעים על כך, המוח, עם השנים, מה לעשות, גם מתנוון.  כיצד משפרים את תפקוד מערכת העצבים? ומנגד,  איזה פעילות מנוונת את המוח?

ובכן, המוח אינו איזה שריר המייצר תנועה, או,  אינו לב המזרים דם, המוח הוא מרכז של עיבוד נתונים – כמו מחשב. הנתונים מגיעים דרך מערכת החישה – 5 החושים. נתונים אלו יכולים להגיע מגירויים חיצוניים, סביבתיים, או מתוך הגוף עצמו. המוח קולט את הנתונים, מעבד אותם ומוציא פלט של הוראות פעולה. ככל שיגיעו יותר נתונים, כך המוח יפעל ביתר שאת, ובכך, ישתפר כושרו לעבד ולהתמודד עם יותר ויותר נתונים בו זמנית. וזה, כושר גופני של המוח.

מחקרים חדשים מצביעים על כך שעד כ- 85% מהגירויים העצביים המגיעים אל המוח, מקורם מחוליות ושרירי עמוד השדרה. לאורך שרירי וחוליות עמוד השדרה שזורים חיישנים עצביים הקולטים שינויים במנח ותנועת עמוד השדרה.

לדוגמה, אם עמוד השדרה כפוף הצידה, חיישנים עצביים קולטים את ההטייה ומיד מעבירים למוח את המידע בנוגע לשינויי היציבה, שהגוף נופל, ואז, המוח מעביר פקודה לשרירי עמוד השדרה להתכווץ וזאת כדי למנוע את נפילת הגוף.

ככל שעמוד השדרה נמצא בתנועה ובשינויים, כך יזרמו למוח יותר ויותר גירויים עצביים שיתרמו לשיפור "הכושר הגופני של המוח".

מן הסתם, במצב של ישיבה, מצב בו האוכלוסייה בכלל – הייטק, נהיגה, משרד, תלמידי בית ספר, מבלה יותר ויותר שעות, זרם הגירוי העצבי למוח ממערכת היציבה של עמוד השדרה דועך דרמטית. בכך, ישיבה מרובה, פוגעת אנושות "בכושר הגופני של המוח".

פעילות גופנית היוצרת שינויים בתנועת ובמנח עמוד השדרה יכולה לתרום לשיפור הכושר הגופני של המוח. פעילות כמו: ריקוד, יוגה, שחייה, זומבה. אומניות לחימה. גם ריצה ורכיבה יוצרות שינויים במנח ובתנועת עמוד השדרה, אך הם קבועים ובלתי משתנים. לאחר זמן מה, מערכת העצבית נכנסת לסוג של תנועה מונוטונית ללא גירוי משתנה.

יש להבין, שעם השנים, וכתוצאה מעומסים פיזיים, כימיים ורגשיים, עמוד השדרה נוטה להתקשח ולאבד מגמישותו. ככל שטווחי תנועת עמוד השדרה נפגעים, כך גם נפגעת היכולת של המוח להיות מוזן מהחיישנים העצביים לאורך עמוד השדרה. כשרמת הגיריים נחלשת, נחלשת גם תפוקת המוח.

לכן, אין זה משנה מה הנטייה, האהבה, שלכם לפעילות גופנית כל שהיא. וודאו, כל יום, להקדיש 5-10 דקות של תרגילי גמישות לעמוד השדרה.

בנוסף אם אתם מבלים הרבה בישיבה – אם בבית או בעבודה, בצעו את התרגיל הבא. שבו על קצה הכיסא, וכעט, בתנועות עדינות, הניעו את עמוד השדרה בתנועה של קימור וקיעור הגב התחתון – מעיין גל של תנועת עמוד השדרה. ניתן גם לעשות תרגיל זה על ידי הנעת האגן מצד לצד. אפשרו לחוליות עמוד השדרה לנוע בתנועת גל צדית.  בצעו תרגיל זה למשך דקה כל 20-30 דקות.

די בתרגיל זה כדי לחדש את זרם הגירויים למוח. תרגיל זה אף ישפר את זרימת הדם ויפחית את כאבי הגב. בנוסף, וודאו לקום מהכיסא. אל תשבו יותר מ 30 דקות מבלי לקום. זכרו ככל שאתם יישובים וללא תנועה, המוח יתנוון.

טיפול חדשני ומהפכני בכירופרקטיה בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSSIS מאפשר את שחרור המתח בחוט השדרה. כוונונים עדינים וממוקדים בנקודות החיבור שבין חוט השדרה ולחוליות עמוד השדרה גורמות לשחרור המתח הכרוני במערכת העצבים – מעיין RESTART למערכת העצבים ..

שחרור המתח מאפשר את תפקודו התקין של חוט השדרה ומערכת העצבים ומביא להקלה בכאבים ושחרור העומסים הרגשיים ולתאום בין הדימוי הנכון שלי ובין עמוד השדרה ושרירי הגב.

בכך, הטיפול, מאפשר לנו לבטא את האותנטיות שלנו באופן שמביא לרגיעה והקלה מנטאלית ונפשית.

ד"ר שמי שגיב – כירופרקט מומחה, בתל אביב, זכרון יעקב, הצפון, בחיפה