פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה

 

תסמונת פיברומיאלגיה הינה אוסף של תסמינים, כרוניים, הגורמים לכאבי שרירים ופרקים ומלווים בירידה בטווחי התנועה ורגישות גבוהה למגע . בנוסף לכאבים אלו, תופעות שכיחות המלוות לסינדרום זה הנם: קושי בשינה, תשישות,  מעי רגיז.

 

תסמונת זו שכיחה יותר בקרב נשים (80%) ובעיקר בגילאים שבין 35-55 ופחות שכיחה בקרב גברים וילדים. תסמונת זו יכולה להתרחש בלי או עם קשר לתסמינים אחרים כמו: דלקות ראומטיות.

 

פיברומיאלגיה מוגדרת כתסמונת זאת משום שאין גורם מובהק לבעיה ואין בדיקה דיאגנוסטית לאבחון הבעיה. ישנם לא מעט גורמים הנקשרים לפיברומיאלגיה, כמו: מתח, תהליכים ראומטיים ( דלקות פרקים) , חבלות קשות ( תאונת דרכים)  וליקויים בתזונה.

 

על אף הכאבים העזים המלווים  בפיברומיאלגיה, זהו אינו מצב דלקתי ואינו מלווה בנזקים אנטומיים לרקמות הרקות- שרירים, גידים, ובפרקים. פיברומיאלגיה אינה גורמת לנזקים פיזיולוגיים לאיברים הפנימיים. בכך שונה פיברומיאלגיה מדלקות פרקים ומתהליכיים ראומטיים ששם קיים מצב דלקתי המוביל לשחיקת המפרק ולשינויים ברקמות החיבור.

0e77a801e8e42573291169fd6d9c46e7

קיימת הסכמה רחבה שהגורמים המובילים לפיברומיאלגיה הינם: טראומה קשה (פיזית או רגשית ), מתח, ודלקות כרוניות. על אף הקושי בבדיקה לאבחון לפיברומיאלגיה קיימת הסכמה על הקשר התפקודי של המערכת העצבית.

 

מחקרים מצביעים על רגישות גבוהה ביותר במערכת העצבית ובשינויים ברמת הנוירוטרנסמיטרים, הורמונים המופרשים ממערכת העצבית בחולי פיברומיאלגיה.

לרוב הכאבים המלווים בפיברומיאלגיה אינם ממוקדים לאזור או שריר מסוים, אלא מתפשטים לאורך עמוד השדרה והגפיים. עייפות הינה תופעה שכיחה לתסמונת זו וזה בגלל הקושי בשינה המלווה למצב זה.

אין בדיקה או צילום היכולים לאבחן פיברומיאלגיה. לרוב הבדיקות נעשות רק כדי לשלול אבחונים אחרים. לרוב האבחון נעשה  מההיסטוריה ומהבדיקות הפיזיקליות- נקודות טריגר בשרירים ובפרקים.

 

מכיוון שהגורמים וההשלכות של פיברומיאלגיה הינם רבים כך גם הטיפול צריך לכלול מגוון של גישות ושיטות על מנת להקל על התסמינים. שיטה טיפולית חדשנית, NETWORK SPINAL ANALYSIS, המשלבת את יסודות הכירופרקטיקה וגילויים מתחום ה- NEUROANATOMY מאפשרת את שחרור המתח העצבי. Alf Brieg , נירוכירוג , זוכה פרס נובל, גילה שמתח בחוט השדרה משבש את ההתנהלות העצבית ובכך את הגוף כולו.  Alf Brieg הגדיר מצב זה כ- Adverse Mechanical Cord Tension . על  ידי מגעים מדויקים ומתוזמנים בנקודות אנטומיות שבהם חוט השדרה, המערכת העצבית, מתחברת אל חוליות עמוד השדרה, מתאפשר שחרור מתח עצבי. שחרור מתח זה מאפשר לשרירים להרפות, לנוקשות להשתחרר, לנשימה להיות עמוקה יותר. טרואומות, חבלות ומתחים גורמות לחוסר איזון במערכת העצבית.  למעשה טיפול זה מבצע מעין RESET , כיול מחדש, של מערכת העצבית ומאפשר שיפור בהתנהלות כל מערכות הגוף ברמה הפיזית, כימית ורגשית\מנטאלית.

 

בנוסף לטיפול הכירופרקטי, במרכז לכירופרקטיקה נוירולוגית אנו משלבים: יעוץ תזונתי, התעמלות שיקומית, ביופידבק וכלים להפגת המתח.  אמצעים אלו נמצאו חשובים ביותר כחלק מהטיפול המשולב בפיברומיאלגיה.

טיפול מהפכני בכירופרקטיקה שפותח לאחרונה מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה . טיפול בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS NSA –  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

 

שיפור בכאבים

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק  משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

5d7a29c29b2e4b14cc43b71ff37f4958

ירידה במתח

המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

By | 2016-01-31T09:58:09+00:00 ינואר 31st, 2016|כתבות נוספות|0 Comments