פציעות וטיפול בכאבי ברכיים

פציעות וטיפול בכאבי ברכיים

 

במאמר זה נעסוק בפציעות הברך עצמן, נתאר את הבעיה, הכאבים האופייניים ודרכי טיפול. שוב, יש צורך לחדד את הנקודה שמרבית פציעות הברך מקורם בליקויים תנועתיים מהמפרקים הסמוכים. ניסויים מעבדתיים הראו שעד 85% מפציעות הברך מקורן בליקויים אנטומיים תפקודיים בכף הרגל. 

ברכיבה האינטראקציה בין מבנה הרוכב והאופניים משליכה על תפקוד המפרקים ובעיקר על הברך. לכן כיוון נכון בין הרוכב לאופניים הינו קריטי ליעילות תפקודית ומניעת פציעות. כאבי הברכיים הינם לרוב התוצאה, הסימפטום ולא מקור הבעיה. אם לא ניתנה התייחסות למקור הבעיה סביר להניח שגם הפיתרון יהיה סימפטומאטי ולא שורשי.

 

דלקת בגיד הפטלה (infrapatellar tendenitis)

 

דלקת בגיד הפטלה מתפתחת כתוצאה ממאמץ ושחיקת יתר. התהליך הדלקתי גורם לקרעים מיקרוסקופיים אשר מותירים ההצטלקויות, אשר גורמים להתעבות הגיד. כשהגיד מעובה תנועתו גורמת לחיכוך יתר אשר מחריפה את הכאבים. גיד הפטלה מחבר את עצם השוק אל הפטלה ומשמש כנקודת עיגון לשריר הארבע ראשי, השריר המשמעותי ביותר בזמן רכיבה.

סימפטומים: כאבים בזמן רכיבה ועליית מדרגות ויותר בירידת מדרגות. הגיד נפוח ורגיש למגע.

 

סימפטומים: כאבים בזמן רכיבה ועליית מדרגות ויותר בירידת מדרגות. הגיד נפוח ורגיש למגע.

גורמים: אימוני כוח (פלטה), אימוני עליות, הגברת נפח ואימוני משקולות (squats).

טיפול: עיסוי הגיד בעזרת קרח (5 דק), עיסוי הגיד לשבירת הצלקות ( cross friction), שימוש ברצועת גיד, הורד נפח, המנע מדיווש כוח ופעולות ניתור, בדוק את גובה הכסא יתכן שהוא מוגבה.

Chondromalacia patella

שחיקה של הפטלה כנגד עצם הירך אשר עלולה לגרום לניוון הסחוס. הפטלה נעה לאורך תעלה בקצה עצם הירך ומשמשת כ"פולי" המעבירה את כוחות הארבע ראשי למפרק הברך.

 

סימפטומים: כאבים מסביב ומאחורי הפטלה. כאבים בעלייה וירידת מדרגות המלווים בקליקים. נוקשות ומחושים לאחר ישיבה ממושכת.

גורמים: יתר פרונציה בכף הרגל הגורמת לפטלה לסטות ממסלולה. עבודה ממושכת בכיפוף ברכיים. רכיבת כוח ואימוני משקולות. פציעה שיותר מושפעים ממנה פרירייד ודאוןהיל זאת  כתוצאה מרכיבה בתנוחה נמוכה מאוד מה שגורם לכיפוף יתר של הברך וללחץ על הפטלה.

טיפול: קרח. עיסוי ומוביליזציה של הפטלה. מדרסים ביומכניים. הימנע מרכיבת כוח ואל תרכב בעמידה.

 

הגבה את הכיסא בכדי להפחית לחץ מהפטלה. חשוב! בכל פעם שמגביהים את הכסא יש גם להגביה את הכידון כדי לשמר את יחס הפרשי הגובה. חיזוק שרירי הארבע ראשי הפנימיים (vastus medialis).

Iliotibial band syndrome

רצועה ארוכה זו מתחילה ממפרק הירך כהמשך לשרירי tensor fascia latea  ומשתרכת לאורך צד הירך ומתחברת לעצם השוק בחלקו הצידי. בזמן כיפוף הברך יתכן מצב שבו הרצועה משתפשפת כנגד הברך וגורמת לגירויו.  תופעה זאת מוכרת יותר בקרב נשים וזאת בגלל מבנה אגן רחב יותר לעומת הברכיים מה שיוצר רגלי X. לעומתם, גם  רוכבים עם ברכי O יכולים לסבול מתופעה זאת.

סימפטומים: כאב חד כמו דקירה בחלקו החיצוני של מפרק הברך. הכאב מתחיל כמחוש קל אך מתעצם עד לשלב שבו הברך כמעט ננעלת. בזמן רכיבה הכאב מתעצם בשלב הדחיפה ( משעה 1 ועד 5).

גורמים: יתר פרונציה. רכיבה עם ברכיים הנוטות פנימה. קליטים לא מכוונים, לרוב הטיה פנימה של הרגל. כסא גבוה מדי. שינוי תפקודי באורכי הרגליים.

טיפול: מדרסים. כוון את הקליט כך שיהיו במצב הרחב יותר והמנע מהידוק יתר של הקליטים. המנע מלהכניס את הברכיים פנימה בזמן רכיבה. הנמך עד 6 מ"מ את גובה הכסא, זהו המצב היחידי שבו מנמיכים את הכסא. קרח. עיסוי עמוק לרצועה. מתיחות לשחרור השריר והרצועה, עמוד לצד קיר, הנח את היד כנגד הקיר מעט מעל גובה הראש ותן לאגן לשקוע הציד, אל הקיר, תוך שמירה על גוף ישר. באם הכאבים ממשיכים להתעצם הפסק כל פעילות, כי ברגע שפציעה זו מתעצמת קשה להיפתר ממנה. יש גם לבדוק האם יש סטייה באגן הגורמת לשינוי תפקודי באורכי הרגליים.

Pes Anserine                                                  

זהו גיד משותף המחבר שלושה שרירים שונים הפועלים לכיפוף הברך ולייצובו.

סימפטומים" כאבים חדים נפיחות ורגישות למגע באזור הפנימי כ-2-4 ס"מ מתחת לקו מפרק הברך. האזור אף עלול להיות נפוח ואדום

גורמים: כסא מוגבה מדי, פרונצית יתר ו\או השטחת קשת כף הרגל, רגלי X , פדלים רחבים מדי, רכיבה על אופניים עם הילוך בודד, פדלים עם חופש תנועה גדול מדי.

טיפול: קרח, מדרסים, הנמכת כיסא 4-6 מ"מ, המנע מרכיבה עם ברכיים נוטות פנימה. פדלים עם פחות חופש תנועה צירי.

Spring Knee

דלקת המתפתחת באזור הגיד המחבר את הארבע ראשי והפטלה. שם הבעיה קשור לזמן שפציעה זו לרוב מתרחשת, בתחילת העונה. בשלב זה של העונה הרוכבים חוזרים מלאי התלהבות ומעלים נפח באופן חד. אך בעיה זו לא מתרחשת רק בגלל אימוני האופניים אלה בנוסף אימוני משקולות, כוח ומדרגות העלולות להחריף בעיה זו.

סימפטומים: כאבים חדים מעל הפטלה אך גם יכולים להופיע בחלק הפנימי או חיצוני של הברך.

טיפול: לרוב כאבים בעיה זו הינה שילוב של אימוני נפח ואימוני כוח. בדוק כיוון כיסה ופדלים. הפחת עומס אימונים. קרח.

Biceps Femoris Tendinitis                

שריר זה למעשה הינו חלקו החיצוני של שריר הדו-ראשי שמתפקידו לכופף את הברך. שריר זה מתחבר לראש עצם השוקית (Fibula). לרוב בעיה זו מאובחנת באופן שגוי כ- Iliotibial band , אלה שכאן הכאבים יותר למטה ומאחורי הברך. כאבים במקום זה יכולים לנבוע משריר ה-popliteus   שמתפקידו לסובב את עצם השוק.

סימפטומים: כאבים בחלקו החיצוני של הברך בין קו הפרק לראש עצם השוקית.

גורמים: כסא מוגבה מדי. רגלי O . פדלים עם חופש צירי  גדול מדי.

טיפול: קרח. הנמך כסא 2-4 מ"מ. החלף או הגבל את חופש התנועה הצירי של הפדל.

 

לשמור על הברך:

-וודא לשמור על ברך חמה, בימי החורף לבש חותלות.

-המנע ברכיבת פלטה, רכב בסיבובי רגליים מהירים.

-הגבר נפח במתינות.

-כל שינוי בכיווני האופניים צריך להיות מדוד ביותר.

-המנע מאימוני משקולות בעיקר  squats וניתורים.

נקודה חשובה!! לא מעט רוכבים המתעניינים בניתוח ביומכני וכיוון האופניים מתקשים להבין שראשית יש צורך לכוון את הגוף לפני שמכוונים את האופניים. כי אם קיימים ליקויים תיפקודיים, לדוגמה פיתול האגן הגורם לשינוי באורכי הרגליים, קודם לכיוון האופניים, צריך ל"כוון" את הגוף. שאם לא כן, כיוון האופניים על הליקוי יגרום לקיבעון הבעיה.

 

רפואת הכירופרקטיקה בקרב ספורטאים

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה בפופולאריות של רפואת הכירופרקטיקה בקרב ספורטאי הצמרת בעולם ובקרב ספורטאים בכלל. מלך הטור בעשור האחרון לאנס אמסטרונג אף העיד על כך בספרו "כול שנייה קובעת: ""…הקבוצה לא כללה רק את הרוכבים, היו גם המכונאים, המעסים, הטבחים, המנהלים והרופאים. מעל כולם , האדם החשוב ביותר בקבוצה שלנו היה ככל הנראה הכירופרקט…". "..האדם שחיבר אותנו מחדש את גופינו המרוסקים היה הכירופרקט שלנו, ג'ף ספנסר…" לאנס אמסטרונג – מתוך ספרו – "כל שנייה קובעת" (עמוד 173).

הכירופרקטיקה אינה משרתת את הספורטאים בטיפול ושיקום פציעות ספורט בלבד, אלא, בנוסף וחשוב יותר, הטיפול הכירופרקטי מאפשר לגופנו לפעול ביעילות ובאנרגטיות ובכך עוזר למצות את הפוטנציאל שבו Peak Performance.

טיפול מהפכני בכירופרקטיקה שפותח לאחרונה מאפשר את שחרור המתח ממערכת העצבית

טיפול בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS NSA –  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

שיפור בכאבים ובתפקוד

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק (פריצה) משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי האימונים. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

בכך גופנו מתאושש מהר יותר מה שמבטיח את השיפור בכושר הגופני.

זכרו! המתח אינו בשריר, אלא במערכת העצבית! כשהגוף לא רץ נכון ,זה מכיוון שמערכת העצבית סיגלה דפוס זה.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ופציעות ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

By | 2016-01-28T09:29:43+00:00 ינואר 28th, 2016|פציעות ספורט ברכיים|1 Comment