רפואת ספורט – אבחון, טיפול ושיקום פציעות ספורט

 כספורטאי, אם ברמה המקצוענית או החובבנית, גופך נתון למאמצים אדירים. אתה דורש מגופך את המקסימום. לשם כך הנך מתאמן, אוכל בריא, רוכש ציוד מתאים ומפנה את זמנך.

אך, האם הנך דואג לכשירות גופך? האם הנך מוודה שמערכות גופך מתפקדות ביעילות? באנרגטיות? באופטימאליות?

כאבים ופציעות הנם מנגנוני ההתרעה על כך שגופך אינו עומד בעומסי האימונים או להודיע שמשהו בגופך לא תקין. הפציעה הינה התוצאה ולא הבעיה! עומסי האימונים  אט אט פוגעים במערכת העצבים ובכשירות הגוף. תהליך זה אינו רק מוביל לפציעות אלה אף פוגע בביצועים.

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה בפופולאריות של רפואת הכירופרקטיקה בקרב ספורטאי הצמרת העולמית. שיאן העולם ואלוף אולימפי בריצת 1500מ, הישאם אל גארוז, המחבט מספר אחד בעולם רוג'ר פדרר, קבוצתו של הרוכב מספר אחד בעולם, לאנס אמסטרונג ואלוף אולימפי ושיאן העולם בקרב 10, דן אובריין. אלו רק חלק מרשימה מכובדת של טובי הספורטאים בעולם הנעזרים ברפואת הכירופרקטיקה  לטיפול בפציעות הספורט.

 

הידעת? כירופרקטיקה אינה רק מטפלת ביעילות בפציעות ספורט 

 

אלא אף משפרת את ביצועי הגוף – תרוץ, תרכב ותשחה מהר יותר!!

 

הטיפול הכירופרקטי אינו רק מתמקד בטיפול בפציעות אלה גם בתחזוקתו ובמניעת פציעות. אך יותר מכך, הטיפול הכירופרקטי מאפשר לגופנו לפעול ביעילות ובאנרגטיות ובכך עוזר למצות את הפוטנציאל שבו Peak Performance.

במהלך טיפולים ספורטאים מדווחים: "אני מרגיש חד יותר", "אנרגטי", "אני משוחרר יותר". מהו הסוד של לאנס? של אל גארוז? של פדרר? ושל שאר ספורטאי הצמרת בעולם?

 

כירופרקטיקה- מדע ופילוסופיה

 

2d5f328c7faf09c999de7807d88a40cf

בסיסה של רפואת הכירופרקטיקה טמון בידיעה וההבנה שמערכת העצבים היא המערכת המנהלת, המתאמת ומקשרת את כל מערכות גופנו ובכלל זה, כמובן, גם את מערכות התנועה- שריר שלד. מצב מערכת העצבים יגדיר את יכולתה לנהל את גופנו ביעילות. 

 

מכיוון שחוט השדרה עובר בתוך תעלת עמוד השדרה ומעוגן אל חוליות עמוד השדה, כל סטייה בחוליות עמוד השדרה עלולה לגרום למתח לאורך חוט השדרה ובכך תפגע התנהלות מערכת העצבים. כתוצאה, נפגעת יכולת מערכת העצבים לתאם ביעילות את פעולות השריר-שלד. 

 

האבחון הכירופרקטי אינו מתמקד רק בסימפטומים, כאב, אלא בעיקר במצב ותפקוד מערכת העצבים ומערכת השריר-שלד.

 

כשהשרירים תפוסים זה מעיד על מתח במערכת העצבית ובעיקר בחוט השדרה. 

 

זכרו! ההוראה להתכווצות השריר מגיעה ממערכת העצבית. לכן כדי לשחרר את השריר יש לשחרר את מערכת העצבית!

 

עומסי האימונים וחבלות יוצרים מתח במערכת העצבית וכתגובה שרירי הגוף אט אט מתקשחים. זוהי פעולה תגובתית, מגננתית, שמטרתה להקשיח את השרירים והרקמות כדי שיוכלו לעמוד בעומסי האימון. מתחים בערכת העצבית אף מצטברים כתוצאה מהרגלי יציבה לקויים, ממתח כימי (תזונה,  חומצה) וממתח רגשי.  אט אט נוצר מתח מערכת העצבית מסגלת דפוס, עצבי-גופי, בעל אופי מגננתי- נוקשה.

 

דפוס  מגננתי של מערכת העצבים גורם לנוקשות בשרירי הגוף ולקיבעון חוליות עמוד השדרה והפרקים. טווח תנועת המפרקים קטן והשרירים מתאמצים מעבר לנדרש. התאום העצבי-שרירי-מפרקי נפגע,. מכאן, הפציעות הן רק עניין של זמן, ומעבר לכך יעילות הגוף נפגעת.

 

למה אני צריך לדאוג לתחזוקת הגוף

 

אנו דואגים לטפל ולכוון את האופניים לא רק כדי לשמר אותם, אלא בעיקר כדי שכל המכלולים יעבדו חלק ולמנוע את שחיקתם , כך גם עם גופנו. "לא כואב לי משמע אני בריא" לא תקף לספורטאים או לאלה הרוצים להיות בשיא הכושר  Peak Performance. כאב, הוא תוצאה של תהליכים מצטברים והעלמתו לא פותרת את הליקויים. כספורטאי, החותר למימוש הפוטנציאל הגופני, אינך יכול להעריך את מצבך רק על סמך כאבים, אלא, כיצד ניתן להביא את הגוף ליעילות ותפקוד אופטימאלי.   

 

הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי מתמקד בהסרת מתחים מחוט השדרה על ידי תיקון סטיות בחוליות עמוד השדרה. שחרור המתח מחוט השדרה מאפשר למערכת העצבים לנהל ביעילות את פעילות השרירים והגוף. השרירים משתחררים, הקיבעון המפרקי מרפה, טווח התנועה גדל והמערכת המוטורית מתפקדת ביעילות.

מכיוון שמחוט השדרה יוצאים עצבים גם אל כל המערכות הפנימיות (לב, נשימה, עיכול וכל השאר), שחרור מתח מחוט השדרה יאפשר לרוב גם את תקינותם של מערכות אלו. תפקוד תקין של מערכות אלו הינו קריטי בתהליך ההתאוששות של ספורטאי. כשמחשב הגוף, מערכת העצבים, תקינה הגוף התפקד ביעילות ובאנרגיות- אנו חשים קלילים יותר וחדים יותר.

 

ספורטאים מספרים

הגעתי לד"ר שגיב עם פציעה בברך כמוצא אחרון לאחר שבעה חודשים בהם ניסיתי כל דרך רפואית להחלים. כשהגעתי לד"ר שגיב הייתי ספורטאי שבור פיזית ומנטלית. בדרכו המיוחדת השקיע את כל כולו בטיפול מנטלי ופיזי ובשלושה שבועות החזיר אותי ממצב של מוגבלות תנועה לגוף חופשי, חזק ומהיר מאי פעם. הטיפול הצליח איפה שהרפואה כשלה ועם ההצלחה של ד"ר שגיב הגוף מרגיש פשוט אחרת"(י.מ. טריאתלט)

 

"לטיפול הראשון שלי אצל שמי שגיב הגעתי לאחר שסבלתי מספר חודשים מדלקת הולכת ומחריפה בשני גידי אכילס. עברתי סידרה של טיפולים שמורכבים מתרגילי נשימה נכונה ומודעות לגוף, טיפול באמצעות נקודות לחיצה באזור עמוד השדרה, שחרור לחץ מהאזורים הכואבים. במהלך הטיפול, בנוסף לשיפור בהרגשת הכאב, "למדתי את הגוף שלי"- הגעתי למודעות אישית, לשליטה ובעזרת סוג של דמיון מודרך, להוציא מהגוף את המקסימום, לשחזר הרגשה של הצלחה. "הטיפול הכירופרקטי לא מסתיים עם סיום הפציעה. בעזרתו של שמי הגעתי למוכנות גופנית טובה בתקופה של תחרויות. הטיפול הוא סוג של "כיוון"  הגוף והכנתו העצבית (וכן המנטאלית) לקראת המאמץ. נוסף על כך, שמי הגיש לי את עזרתו בפיתוח טכניקת הריצה- תרגילים ייעודיים לחיזוק ספציפי של הגוף. מניסיון אישי אני יכולה לומר כי מכלול הטיפול כולו תורם להרגשה הכללית והאישית, מכין את הגוף עצבית וכן עוזר להכנה המנטאלית לקראת חיים ספורטיביים בכלל ותחרויות מטרה בפרט". (ג.צ. טריאתלטית)

 

 

ד"ר שמי שגיב 

השכלה:21d66c4a6b85d9342a15b5bdb480536a

  B.Sc. University of Oregon, Exercise Physiology

 M.Sc. University of Oregon, Biomechanics\ Gait  Analysis                    

D.C. Western States Chiropractic College   Doctor of Chiropractic

ספורטאי:נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 
אלוף ישראל בריצת מרתון 1985-87 
אלוף ישראל טריאתלון – קבוצת גיל

מאמן\מרצה\מחנך מרצה בכנסים ומוסדות יעוץ והדרכה למטביות בחיים ושיא הכושר

 

ד"ר שגיב – רופא ספורט למען הספורטאים. 

 

"סוף כול סוף יש מישהו שמבין אותי" תגובה שכיחה של ספורטאים המגיעים לד"ר שגיב. ייחודו של רופא הספורט הוא לא רק באבחון וטיפול בפציעות ספורט, אלא חשוב יותר, באבחון הליקויים שהובילו לפציעה.ליקויים אלו יכולים לנבוע מבעיות תפקודיות ביומכניות ומליקויים במערך האימון.  השכלתי הרחבה במדעי הגוף והספורט– פיזיולוגיה של המאמץ, ביומכניקה של הספורט, תזונה, תורות אימון ורפואת כירופרקטיקה עם התמחות בפציעות ספורט ושיקום, מאפשרים לי ראיה רחבה במיוחד בכל הנוגע לאבחון וטיפול פציעות ספורט. היותי רץ בעבר ובהווה (אולימפיאדת לוס אנגלס 1984 ריצת המרתון), טריאתלט (אלוף ישראל קבוצות גיל) ורוכב אופניים פעיל מעניקים לי את היכולת להבין מהם העומסים שגופכם חווה. השילוב של ניסיוני האישי בספורט, הכשרתי והשכלתי מאפשרים לי להיות רופא הספורט שלכם. 

 

 

By | 2016-02-17T09:59:32+00:00 פברואר 17th, 2016|פציעות ספורט|0 Comments