כאבי גב טיפול ומניעה

טיפול בכאבי גב תחתון – מניעה כירופרקט

טיפול בכאבי גב – זה מזמן קיבלו את מעמדם כבעיה השכיחה ביותר בעולם המערבי שבגינה אנו מגיעים לרופא או לקבלת טיפול. בכל הנוגע לבעיות גב האוכלוסייה מתחלקת לאלה שסבלו ולאלה שיסבלו. כאבי גב הינם הגורם מספר אחד להיעדרויות ממקום העבודה ומהווים נטל כלכלי כבד למערכת הבריאות והביטוח הלאומי. אם בעבר חשבנו שכאבי גב הינם נחלת גיל הזהב, כיום המספרים מצביעים על עליה מדאיגה גם בקרב אוכלוסיית הילדים.

התורמים העיקריים לכך הם עלייה ברמת המתח ובשעות הישיבה.  אז האם באמת נועדנו לחיות עם כאבי גב? האם יש טיפול בכאבי גב ? הפיתרון לבעיית הגב אינו טמון בטיפול בכאבי גב כזה או אחר בשיכוך הכאב, שלפעמים חשוב באופן נקודתי, אלה בהבנת הגורמים ונקיטת צעדים למניעת התופעה.

נכון, כאבי גב אינם נחשבים כבעיה מסכנת חיים, וכשהכאבים מופיעים לא המערכת הרפואית ולא הסובלים נכנסים לפאניקה. אך לאלה הסובלים התמונה ידועה, כאבי גב יכולים להשבית את החיים, לפגוע באיכות החיים, לנטוע בנו חשש כבד ובכלל תחושה של מוגבלות.

כאבי גב יכולים להופיע או באופן אקוטי, "ד"ר, אף פעם לא כאב לי הגב, רק התכופפתי להרים משהו והגב נתפס", או ככאבים קלים המתפתחים ומחריפים בהדרגה "זה התחיל במחושים קלים וחשבתי שזה יעבור".1e6005b712691871639eb5b72579fa9f

כשאנו חשים כאבי גב אנו פונים להיבדק ולבדוק מה בדיוק התרחש. עד לפני פיתוח ה-CT הדיאגנוזה לכאבי גב הייתה "כאבי גב", פשוט כך. כיום, בעידן ה-CT וה- MRI לכולם יש פריצת דיסק. אך אין ולו מחקר אחד מהימן שמראה על קשר בין פריצת דיסק לכאבי גב. מחקרים מראים שבקרב אוכלוסיה א-סימפטומטית שמעולם לא סבלה מכאבי גב נמצאו פריצות דיסק ואף בדרגה קשה בקרב  70% מהאוכלוסייה.

 

למרפאתי מגיעים ל-טיפול בכאבי גב אנשים הסובלים מכאבי גב המאובחנים עם פריצת דיסק, כעבור מספר טיפולים הכאבים חולפים ופריצת הדיסק עדיין שם. פריצת דיסק וכמו כל ממצא אחר רק מעידים על שינויים אנטומיים היכולים להשליך על תפקודו המכאני של עמוד השדרה. לרוב ממצאים אלו קיימים שנים לפני הופעת הכאב ויישארו גם לאחר חלוף הכאב. ממצאים ובעיקר בעמוד השדרה, לרוב אינם מעידים על הגורמים לכאבים!

כאבים בכלל וכאבי גב בפרט מתפתחים כתוצאה מעומסים מכאניים, כימיים ועומסים רגשיים\מנטאליים.

עומסים מכאניים נגרמים לרוב כתוצאה מיציבה לקויה. יציבה כפופה גורמת להטיית הגוף ואלו שרירי עמוד השדרה הנאלצים להימתח כדי למנוע את נפילת הגוף. עומסים אלו הינם יום יומיים ויוצרים עומסים מצטברים לאורך חודשים ושנים. ישיבה הינה ה"סרטן" של עמוד השדרה ויוצרת עומסים גבוהים במיוחד על עמוד השדרה.

מה גם שישיבה גורמת לניוון שרירי הגב. עומסים מכאניים יכולים גם להצטבר כתוצאה מסחיבת ילקוטים, שינה על מזרן לא נכון, חשיפה למזגן, תאונות דרכים וחבלות. אט אט מצטברים העומסים על שרירי וחוליות עמוד השדרה עד ה"קש ששבר את גב הגמל".

תחת עומסים כימיים נכללים לא רק התזונה, אלה גם כל הרעלים שאנו נושמים. עשן, גזים, פיח ומרבית הכדורים (תרופות) הינם חומציים ביסודם וחומציות יתר גורמת להתקשחות השרירים. מחקרים מראים שגם החיסונים שאנו מקבלים יכולים לגרום לספזם בשרירי עמוד השדרה שאת השלכותיהם אנו רואים גם לאחר עשרות שנים.

 

לרוב אין אנו מקשרים ואף מתכחשים בצורה נמרצת בין עומסים רגשיים\מנטאליים לכאבי גב. אז כיצד בדיוק עמוד השדרה מתנהג כשאנו כועסים? כשאנו במתח? האם הוא רפוי או מכווץ? עומס מכאני לרוב גורם לתגובה מקומית, לעומתו עומס רגשי הגורם לתגובה מערכתית – כל שרירי עמוד השדרה מתקשחים. עומס מכאני נפסק שאנו הולכים לישון, עומס רגשי נכנס איתנו למיטה. בגלל היחס האנטומי בין חוט השדרה (מערכת העצבים) ועמוד השדרה קיים יחס ישיר למצבנו הרגשי\מנטאלי.

מה שלא יהיו התורמים והגורמים לעומסים על עמוד השדרה בסופו של דבר כשהגב תפוס זו מערכת העצבים שפוקדת על השרירים  להתכווץ.  כשהגב מכווץ זה יכאב! כיווץ שרירי הגב הינה פעולת הגנה מפני מניעת נזק בלתי הפיך טיפול בכאבי גב כירופרקטלחוט השדרה. כמו הפקק שקופץ כשיש עומס ומתח על מערכת החשמל בבית.

ההבנות העכשוויות בכל הנוגע לכאבי עמוד שדרה שזה לא לחץ עצבי, אלה מתח בחוט השדרה. מתח במערכת העצבים לא רק שגורם לכאבים אלה לכאבי ראש, סחרחורות, בעיות ראיה ושמיעה בעיות מערכת העיכול והחיסון ובמגוון של בעיות נוספות. שיטה חדשנית בכירופרקטיקה  NETWORK SPINAL ANALYSIS מאפשרת את שחרור המתח העצבי ובכך גם משתחררים השרירים, היציבה מזדקפת, טווח התנועה גדל ואיכות החיים משתפרת.

 

אז כיצד נשמור על בריאות עמוד השדרה. בדוק את יציבתך ועדיף לעשות זאת כבר בילדות. יציבה הינה המפתח לבריאות עמוד השדרה. המנע מישיבות ממושכות. באם אתה עובד בישיבה דאג לקום כל 20-30 דק ובצע תרגילים למתיחת הגב תוך כדי ישיבה. דאג לסביבת עבודה ארגונומית- כסא, מקלדת ומסך המכוונים למידותיך. דאג לשתות הרבה נוזלים, דיסק בנוי מ-95% מים וכשרמת הנוזלים יורדת מתייבש ומתנוון הדיסק. דאג לבצע פעילות גופנית כל שהיא לפחות 3-5 פעמים בשבוע. אין כמו פעילות גופנית לשחרור נוקשויות בגב. דאג למצוא דרך לשחרור המתחים אם באופן אישי(מדיטציה, נשימות) או בעזרת טיפול.

 

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה טיפול בכאבי גב ולרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)