כאב ונמלול בכף הרגל

כאבי כף רגל – טיפול כירופרקטיקה

פציעות בכף הרגל בקרב רצים ורוכבים הנם שכיחים ביותר, בין אם אלו פציעות חבלתיות או פציעות על רקע שחיקה  ומאמץ יתר. כף הרגל מהווה את בסיס התמיכה לגופנו ובכך משפיעה על היציבה. כף הרגל הנה החוליה התחתונה בשרשרת קינמטית סגורה, כך שכל כוח המופעל על הרגל משפיע על כל מפרקי ושרירי הגוף.

כף הרגל סופגת זעזועים הנאמדים באלפי טונות במהלך ריצה. אכן, כפות רגלינו נתונות תחת עומסים כבירים ותפקודם ישפיע על היציבה ועל התפקוד הביומכאני של כל מערכת השריר והשלד. בכדי שנוכל להבין כיצד מתפתחות פציעות בכף הרגל, ראשית יש להבין ולהעריך את מבנה ותפקוד כף הרגל. מאמר זה יעסוק אם כך בביומכאניקה של כף הרגל, במאמרים בהמשך נעסוק בפציעות טיפול ומניעה.                   

המבנה האנטומי

כף הרגל בנויה מ- 28 עצמות המחוברות דרך 35 מפרקים. המבנה הארכיטקטוני של עצמות כף הרגל יוצר שלוש קשתות פונקציונאליות: קשת
אורכית מדיאלית(פנימית), קשת אורכית לטרלית (חיצונית) וקשת רוחבית. בזמן הליכה וריצה קשתות כף הרגל קורסות ובכך מאפשרות ספיגת זעזועים. הרצועה הפלנטארית (plantar fascia) משמשת כמיתר, כמו מיתר קשת, הנמתח בעת קריסת הקשת, ותורם לתהליך ספיגת הזעזועים. אנרגיה זו מוחזרת אל הרגל בזמן תהליך הדחיפה.

29 שרירים מפעילים את כף הרגל, כאשר 11 שרירים (אקסטרינים) נמצאים מחוץ לכף הרגל ו-18 שרירים (אינטרינזים) בתוך כף הרגל. השרירים האקסטרינזים הם אלו האחראים לתנועות כף הרגל, ואילו השרירים האינטרינזים אינם פעילים ומתנוונים בשימוש בנעליים. כמו כן, עשרות רצועות רותמות את עצמות כף הרגל ומספקות יציבות דינאמית לכף הרגל. שרירי כף הרגל מלבד היותם חלק חשוב ביצור כוחות הדחיפה, מהוות מרכיב חשוב ביכולת כף הרגל לבלום זעזועים.

ביומכאניקה של כף הרגל

כף הרגל הינה  החוליה התחתונה בשרשרת קינמטית סגורה. זאת אומרת שכל לחץ המופעל על כף

טיפול כירופרקט כאבי כף רגל פציעות ספורט

 הרגל ישפיע על שאר החוליות בשרשרת: ברך, ירך, עמוד שדרה ועד הראש. לכן, בכל פציעה, ולא משנה היכן הפציעה, ובעיקר בקרב רצים,  תמיד תמיד יש לבדוק את כף הרגל.

בזמן צעידה וריצה תפקידי כף הרגל הם: לשאת את משקל גופנו, לבלום זעזועים ולאפשר העברת כוחות הדחיפה כנגד הקרקע על מנת לקדם את גופנו קדימה. דרישות אלו בעצם מנוגדות אחת לשנייה, בשלב הראשון של בלימת הזעזועים הרגל הופכת למבנה גמיש ובשלב הדחיפה כף הרגל משנה את המבנה והופכת למבנה קשיח.

יכולת כף הרגל לאפשר ניגודיות זו, טמונה במערך האנטומי ביומכאני של כף הרגל. המבנה הקשתי של כף הרגל הוא זה שמקנה לכף הרגל יכולת זו. קשת מצד אחד הנו מבנה הנדסי מאוד יציב אך מצד שני גם יכול לקרוס בקלות. מה שמחזיק מבנה קשתי זה אבן הטריז, שינוי במצב אבן זו יגדיר את יציבות הקשת. כך גם בכף הרגל, עצם ה- talus היא עצם הטריז של קשת כף הרגל. שינוי במצב עצם זו יגדיר אם הקשת תהייה גמישה או נוקשה.

טיפול מהפכני בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר.

 הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה. מגעים אלו משדרים למוח ולמער

טיפול כירופרקט כאבי כף רגל פציעות ספורט

כת  העצבים לתפקד בדפוסים של הרפיה, רוגע וביטחון:

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום.

המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכ

המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו.ת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.

כאבי דורבן PLATAR FASCIATIS

כאבים ודלקת בגיד האכילס

נימול בכף הרגל מורטון נירומה MORTONS NEUROMAטיפול כירופרקט כאבי כף רגל פציעות ספורט

 

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

 

By | 2016-01-27T16:36:43+00:00 ינואר 27th, 2016|פציעות ספורט בכף הרגל|1 Comment