פציעות וכאבים במפרק הבוהן

מפרק הבוהן

 

לרוב, כשאנו חושבים על פעילות ריצה והליכה אנו מתייחסים למפרקים הגדולים – מפרק הקרסול, הברך והירך. אך על אף היותו המפרק הקטן מבניהם, מפרק הבוהן, חשוב ביותר לתנועה תקינה  בהליכה ובעיקר בריצה. לקויות במפרק זה יכולות לפגוע בתקינות המכאנית של הגוף כולו ולגרום לפציעות ולפגיעה בביצועי הגוף.

מפרק הבוהן, 1st METATRSOPHALANGEAL JOINT, נוצר בין עצמות המסרק של כף הרגל .

בזמן הליכה וריצה, כף הרגל מתגלגלת קדימה, מהעקב אל קדמת כף הרגל, ומפרק הבוהן מתכופף – פשיטה, כדי לאפשר את תנועת הרגל והגוף קדימה. בריצה והליכה, תנועת מפרק הבוהן, היא למעשה, המפרק הסופי בשרשרת של תנועות מפרקיות, לפני התנתקות הרגל מהקרקע – המציין את המעבר משלב ה STANCE PHASE  לשלב TAKE OFF PHASE השלב שבו אנו באוויר.

במצב תקין, נקודת הדחיפה של הרגל כנגד הקרקע היא בין הבוהן לאצבע השנייה.

טווח תנועה תקין של מפרק הבוהן הינו 70 מעלות של פשיטה ו 45 מעלות של כיפוף.

לקויות תפקודיות כמו יתר פרונציה יכולות לגרום לגלישה קדימה של עצם המסרק ולגרום לנעילת  המפרק ולשחיקתו. שחיקת המפרק אינה רק  יוצרת תהליכים דלקתיים ולכאבים במפרק הבוהן אלא, אף לירידה בטווח התנועה.

ירידה בטווה התנועה של מפרק הבוהן – HALLUX LIMITUS גורמת למספר לקויות קריטיות בריצה ובהליכה, כמו:

הגבהה מוקדמת של העקב – כשטווח מפרק הבוהן קטן, כף הרגל אינה יכולה להתגלגל ובכך גורמת להתרוממות מוקדמת של העקב. מצב זה גורם ל PLANTAR FASCUATIS דלקת ברצועה הפלנטארית, לדורבן, דלקות בגיד האכילס ולשברי מאמץ.

ADDUCTORY TWIST – כשכף הרגל אינה יכולה להתגלגל קדימה, כל הרגל מסתובבת הצידה, וזאת כדי לאפשר לגוף לנוע קדימה. סיבוב הרגל החוצה יכול לגרום לכאבי ברכיים –  תסמונת ILIOTIBIAL BAND, כאבי ירך אגן עכוז וגב תחתון.

מצב זה, שבו הרגל מתגלגלת החוצה יכול לתרום לעיוות מפרק הבוהן – HALLUX VALGUS כשלעצמו בעיה כואבת או גם לדלקת בעצמות הססמויד של מפרק הבוהן SESMOIDITIS.

כיצד אני יכול לבדוק אם מפרק הבוהן שלי מוגבל?

בישיבה, הרימו רגל אחת וכעט כופפו את הבוהן מעלה ומטה – הבוהן צריכה להתרומם לפחות ל 70 מעלות. פעמים הבדיקה יכולה להיות תקינה ויחד עם זאת עדיין הבעיה קיימת. לכן יש גם לבדוק זאת באופן פונקציונאלי. לחצו על הגיד של מפרק הבוהן, וכעט בדקו את טווח התנועה. בדיקה זו בודקת את תנועת המפרק תחת עומס.

ניתן גם לבדוק זאת בעמידה. עמדו יחפים והעבירו מעט משקל אל הרגל, כעט בקשו מחבר לכופף את המפרק הבוהן.

באם הבדיקה חיובית אז אתם סובלים מ HALLUX RIDGIDUS. באם אתם סובלים מפציעות כרוניות בגפיים ואין לכם הסבר אז יתכן וזה הגורם.

כיצד מטפלים בבעיה

רכשו נעל עם סוליה קשיחה יותר או נעל עם הגבהה מתחת לכריות

לרוב מדרסים ביומכניים לפי מידת גבס עם METATARSAL EXTENSION יכולים לשפר את תנועת כף הרגל

מתיחות לגיד האכילס ולרצועה הפלנטארית של כף הרגל

תרגילים פונקציונאליים לחיזוק המערכת הפרופריוספטיב

עיסוי עצמי – עסו את מפרק הבוהן

מוביליזציה למפרק – איחזו את המפרק בין אצבעות היד, כמו צבת, וכעט משכו והניעו את המפרק

חבישה לתמיכה ברצועה הפלאנטרית

רוצו ריצה אחורית

טיפולים מנואליים לשחרור מפרק הבוהן ושיפור תנועת כף הרגל

 ד"ר שמי שיגב כירופרקט

מומחה לפציעות ספורט ריצה