מתח חרדה

מתח חרדה

 

מתח חרדה – טיפול מניעה כירופרקטיקה

מתח והפרעות חרדה הינם תופעות הנפוצות הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים. תופעות אלו נמצאת בעלייה מתמדת ועלולה לפגוע גם באוכלוסייה בריאה ונורמטיבית. הגורמים לעלייה הגואה במקרי החרדות בעולם המערבי הינם  בעיקר סביבתיים- הקצב הגובר ומתעצם של האדם להתמודד עם דרישות, מטלות, ציפיות, לימודים, קריירה, משפחה, מצב כלכלי, חדשות, אינטרנט, טלפון והרשימה רק הולכת ומתעצמת.

 

רמות מתח בקרב האוכלוסייה כיום גבוהות בהרבה מאלו שהיו בעבר. יש לכך השלכות עמוקות על הבריאות ועל איכות החיים, לטווח הקרוב והרחוק. נכון, את העולם שמסביבנו לא נוכל לשנות, אך בעזרת גישה טיפולית חדשנית אפשר להחזיר את הגוף לניהול רגוע, מדויק ובריא.

 

הסיבות לעליית במתח והחרדה נעוצות בשינוי באורח החיים בעשורים האחרונים: קצב החיים וקצב האירועים שמסביב עלה בצורה דרמטית, הצורך לעבוד סביב השעון בדרך כלל של שני ההורים, כך שנוכחות ההורים בבית נמוכה וכשההורים בבית הם בלחץ להספיק ואין זמן להתפנות אל הילדים, פיזית ורגשית.

 

אנו מוצפים בגירויים שלא היו בעבר: טלוויזיה, מחשב, אינטרנט, פלאפון ועוד, המון אינפורמציה שאי אפשר להכיל את כולה. החשיפה

945e3f903d8968aeb2e15ec503cf20e8

 לאלימות גם היא עלתה, אם זה בטלוויזיה, במשחקי המחשב וגם בבית הספר. הילדים כבר לא יוצאים מהבית אל המרחב והאוויר הצח, הם ממעטים להפעיל את הגוף ולמתח שנצבר באופן טבעי בגוף אין הזדמנות להשתחרר, אלא להיפך הוא מוסיף להיאגר. כיום אין כבר מפגשים חברתיים כמו שהיו "פעם"- בגינה, במגרשים, במשחקי המחבואים. מתח שמצטבר אצל ילדים משפיע על פעילויות הגוף והמוח. בעצם המוח חווה את החיים כשדה קרב ופועל בהתאם.

 

בנוסף לעומסים אלו קיימים גם עומסים פיזיים כימיים- תזונה לקויה, מחסור בשעות שינה, ישבה מרובה ולא נכונה. כול אלו יוצרים עומסים על גופנו ובעיקר על מערכת העצבית- הורמונאלית שאט אט אינה יכולה יותר לעמוד בעומס. תחת עומסים אלו הגוף קורס, נשחק.

 

התסמינים למתח וחרדה הינם מערכתיים, הן פיזיולוגיים והן פסיכולוגיים. התגובות הפיזיולוגיות עלולות להיות: כאבים – ראש, שרירים, תשישות ועייפות, ירדה בתפקוד מערכת החיסון, עלייה בדופק ולחץ דם, קוצר בנשימה ועוד. במישור המנטאלי חרדות יכולות לפגוע ביכול הריכוז, חוסר שקט פנימי, מחשבות מדאיגות וטורדניות על דאגות מהעבר וחששות מהעתיד לבוא.

 

בקרב אנשים הסובלים מהתקפי מתח וחרדה קיים חוסר תיאום בין המציאות ובין פירוש המציאות. כלומר, מערכת העצבים קולטת את המתרחש ומפרשת אותו באופן שאינו תואם את הנסיבות ובכך מעצימה את רמת הדחק והדאגות הנלוות. לרוב, מצב זה נוצר עקב טראומות מתקופת הילדות או בכך שלמדנו מהסביבה הקרובה – משפחה, כיצד הם הגיבו לאירועים דומים.

 

דפוס תגובתי- התנהגותי זה, ממשיך לנהל אותנו גם לגבי מצבים דומים המתרחשים בחיינו ומערכת העצבית מגיבה באופן אוטומטי. עבורנו, המציאות אינה! האירועים והנסיבות, אלא, כיצד מערכת העצבים קולטת ומפרשת את האירוע. כול עוד מערכת העצבים עדיין שרויה, או צרובה, באירועי העבר, היא תמשיך ליצר עבורנו את אירועי העבר- פחד וחרדה.

 

הטיפול במרפאתנו במתח והתקפי חרדה משלב מגוון של שיטות טיפוליות שנועדו לשחרר את מערכת העצבית מדפוסי המתח. בנוסף אנו משלבים טיפולים בביופידבק, SRI- כלי נשימתי עוצמתי להפגת מתחים, שיחות, תרגילם ושינויים תזונתיים. הטיפול המערכתי מבטיח את הצלחת הטיפול.

 

טיפול מהפכני בכירופרקטיקה שפותח לאחרונה מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה . טיפול בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS NSA –  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

91b82f96c658f9b751e549f14e4e96e6

 שיפור בכאבים

 

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק  משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

ירידה במתח

המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

By | 2016-01-31T09:50:30+00:00 ינואר 31st, 2016|כתבות נוספות|0 Comments