עייפות ותשישות

עייפות תשישות חוסר אנרגיה – טיפול מניעה

 

עייפות ותשישות יותר ויותר אנשים כיום מתלוננים על ירידה משמעותית ברמת האנרגיה. תחושה של עייפות מצטברת ואי יכולת למלה את המצברים. "הלוואי שהייתי יכול לישון קצת יותר….", "אני מרגיש שאני לא מסוגל להתחיל או לסגור את היום…" אלו ביטויים המשקפים  מצב של תשישות, ירידה באנרגיה.

 

לעייפות ותשישות גורמים רבים. מצד אחד עלייה חדה בהוצאה האנרגטית- עבודה, פעילות גופנית, מתח, תחושה שאנו לא מספיקים ומהצד השני אי יכולת להטעין את המצברים – ירידה בכמות ואיכות שעות השינה, אי יכולת להירגע, תזונה לקויה. במצבים שבהם אנו בתשישות זה מעיד שגם מערכת החיסון אינה מתפקדת ביעילות ואז אנו חשופים, פגיעים יותר למחלות ויראליות כמו מחלת הנשיקה – EPSTEIN BAR VIRUS היכולה לפגוע קשות בתפקודי הגוף ולהעצים את העייפות והתשישות.

 

עומסים פיזיים כמו -פעילות גופנית, או אף מתח רגשי או מנטאלי, יוצרים מאמצים על מערכות ורקמות הגוף וכתוצאה, נוצרים נזקים וקרעים בסיבי השריר, הגידים והרצועות ברמה המיקרוסקופית. הלחצים האדירים שנוצרים בתוך השריר פוצעים את נימי הדם והורסים אותם.  הלב פועם בחוזקה ובמרץ רב וגורם לנזקים בסיבי שריר הלב וכלי הדם המספקים חמצן לשריר הלב. מאגרי האנרגיה, בעיקר גליקוגן, מתרוקנים ופוגעים בתפקוד מערכות הגוף אך בעיקר במערכת העצבים. בקיצור, כשאנו יוצאים ליום עבודה אנו יוצאים לקרב וחוזרים חבולים ופצועים.

בנוסף להשלכות הפיזיות, לעייפות ותשישות יש גם השפעות פסיכולוגיות – אי יכולת להתרכז, רגזנות, חוסר סבלנות וכול זה גם יכול להוביל למחשבות טורדניות בלתי פוסקות.

 

אך במנוחה ובעיקר בשינה מערכות ההתאוששות מתחילות את מלאכת השיקום. תהליך השיקום הינו תהליך של פיצוי compensation , לגירוי הפיזי שנוצר על גופנו בזמן מאמץ. עם זאת, ככל שגופנו יאלץ להתמודד כנגד מאמצים9f0681298ccc0f004a2e2b144b6d1340 מוגברים וממושכים, ילמד להתחזק ולהסתגל לעומסים גופניים עצימים יותר – סיבי השריר מתעבים ומתחזקים וכך עומדים בעומסים מוגברים יותר, נימי דם חדשים נוצרים המספקים חמצן ושאר מקורות אנרגיה לעמידה ממושכת ועצימות גבוהה יותר במאמץ גופני. יכולת אגירת הגליקוגן בשריר ובמקומות מצבור נוספים גדלה וכך גם גדל מלאי הדלק. שריר הלב מתעבה, חדרי הלב מתרחבים ונימי דם לבביים מתפתחים וכך גדלה תפוקת הלב.

 

אך באם מערכת העצבית שרויה במתח גופנו לא יוכל לגייס את מערכות ההתאוששות ואז אנו נכנסים למצב שבו תהליך ההרס גובר על תהליך הבנייה והשיקום. באם אנו לא ישנים מספיק או אף איכותה נפגעת גופנו יכנס לאוברדרפט אנרגטי ואנו נחווה תשישות ועייפות ההולכת וגוברת.

 

טיפול מהפכני בכירופרקטיקה שפותח לאחרונה מאפשר שחרור מתח מחוט השדרה . טיפול בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS NSA –  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

 

שיפור בכאבים

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק  משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

 

ירידה במתח

המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים
עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

By | 2016-01-28T10:21:06+00:00 ינואר 28th, 2016|שיטות אימון והתאוששות|0 Comments