עקמת סקוליוזיס

עקמת סקוליוזיס טיפול מניעה כירופרקטיקה

 

במקרים רבים של בעיית עקמת גב, לא מגלים אותה עד שלב מאוחר יחסית. וחבל, כי זיהוי וטיפול מוקדם בבעיית עקמת יכולים לפתור את הבעיה. אחד הפתרונות המובילים לבעיית עקמת הוא טיפול כירופרקטיקה.

לאף אחד אין גב ישר לחלוטין, אולם ל-3% מבני הנוער בארץ ובעולם יש מה שקרוי – עקמת. עקמת (סקוליוזיס בלועזית) היא עיוות של עמוד השדרה, הגורם לסטייה הצידה מקו האמצע של החוליות, תוך כדי פיתולן וסיבובן. העיוות מופיע בדרך כלל בילדות מכיוון שבתקופה זו יש צמיחה מואצת של השלד ועמוד השדרה.

איך ניתן לגלות עקמת?

כשמתבוננים בפרופיל הגב אפשר להבחין בסימנים כמו גובה כתפיים שאינו זהה, עצמות שכם שאינן מאוזנות (הבלטה של קשת הצלעות בצד אחד), נטייה של הצוואר לצד אחד או עצמות אגן ומותן שאינן זהות בגובהן.

בדיקות שגרתיות של ילדים על ידי ד"ר לכירופרקטיקה מומחה לעמוד שדרה, יאפשר אבחון וטיפול מוקדם של עקמת ובכך ימנע החמרה בעקמת והתפתחות סימפטומים שונים. במילים פשוטות, חשוב לגלות את הבעיה בשלב מוקדם, כדי להגדיל את הסיכוי להירפא ממנה.

 

לאילו סימפטומים גורמת עקמת?

 

מאחר וחוט השדרה משמש כצומת העצבים המרכזית בין המוח לבין שאר חלקי הגוף, כל מתח ולחץ עליו עלולים לגרום לסימפטומים שונים, בהתאם למיקום הלחץ והשפעתו. סימפטומים שכיחים הינם כאבי גב, כאבי צוואר, הקרנות כאב לכתפיים ולירכיים, שרירים תפוסים, עייפות (בעיקר עייפות יציבה – עייפות בזמן ישיבה, עמידה וכדומה) ואפילו כאבי ראש. במקביל, מתפתחות בעיות בריאותיות באיברים פנימיים אשר לרוב מתבטאות בשלבים היותר מתקדמים של הבעיה. טיפול מאט עקמת בעקומות מעל 40 מעלות הינו מחוך רפואי אשר אמור למנע החמרת עקמת. אין כיום הוכחות חותכות לגבי יעילות המחוך, למעט הידיעה הברורה על השפעתו הפסיכולוגית על הילד. עקמת בעלת עקומות קשות יותר, מעל 70-60 מעלות, עלולה להשפעה על תיפקודי לב-ריאה. בשלב זה נשקלת האופציה הניתוחית. שכן, קיימת סבירות גבוהה להחמרת העקמת במהלך השנים והשפעתה המכרעת על תפקוד איברים פנימיים.

מהי תרומתה של הכירופרקטיקה בטיפול בעקמת?

 

במרבית המקרים ניתן לסייע לסובלים מבעיית עקמת באמצעות טיפול כירופרקטי. המטרה העיקרית של הטיפול הינה שיפור הזרימה העצבית בחוט השדרה ובשורשי העצבים היוצאים ממנו. דבר המביא לגמישות עמוד השדרה, איזון שרירי והאטת התקדמות עקמת. גדולתה של השיטה בכך שאינה מטפלת בסימפטום, אלא יורדת לשורש הבעיה (כלומר, מטפלת בחוט ועמוד השדרה) ופותרת בעיות וכאבים לאורך זמן. כל זאת ללא תרופות וללא ניתוחים.

עקמת כירופרקטיקה

ברוב המקרים ניתן לסייע לסובלים מעקמת באמצעות כירופרקטיקה

הכירופרקט הוא מומחה לתפקודי עמוד השדרה, לאבחון וטיפול בליקויים עצביים בחוט השדרה ושורשי העצבים היוצאים ממנו. מבין כל שתי חוליות של עמוד השדרה יוצא עצב. תזוזה של החוליות עלולה לגרום לגירוי וללחץ עקיף ו/או ישיר על חוט השדרה ושורשי עצבים. כתוצאה מכך מתפתחים כאבים וחלים שינויים בתפקוד החלקים בגוף עליהם מפקחים העצבים הלחוצים/מגורים. בדומה לצינור השקיה שאם דורכים עליו פוחתת זרימת המים, כך גם העצב המגורה אינו מתפקד במלוא הפוטנציאל שלו.

 

בביקור הראשון יאבחן הכירופרקט את העקמת וחומרתה. הוא יערוך בדיקה מקיפה הכוללת: תשאול לגבי מהות הכאב, בדיקה גופנית-אורתופדית ונוירולוגית ובדיקת צילומי רנטגן (בה תימדד רמת העקמת).

 

ידע בביו-נוירולוגיה של הגוף, ובעיקר של חוט ועמוד השדרה, מאפשר לכירופרקט לאתר את מקור ההפרעה ולהחזיר את הזרימה העצבית לתקנה. כל זאת נעשה על ידי הפעלת מגע עדין בנקודות גישה לחוט השדרה המביאות להורדת הלחץ מחוט השדרה, להגמשת עמוד השדרה, השרירים ולשיפור בתחושה הכללית של האדם. הכירופרקט עובד על מקור הבעיה, דהיינו מערכת העצבים, דרך חוליות עמוד השדרה. שכן, "מערכת העצבים שולטת ומתאמת את כל האיברים והמבנים של גוף האדם" (ספר האנטומיה מאת גריי). הערך המוסף של הטיפול הכירופרקטי הוא שיפור התקשורת העצבית גם לאיברים פנימיים והקלה בסימפטומים כגון: בעיות אוזניים, כאבי בטן וצרבות, בעיות בשלפוחית השתן והמעי הגס.

 

למי מיועדת הכירופרקטיקה?

 לכל בעל עמוד שדרה. שכן, בעיות בעמוד השדרה מתחילות כבר בתהליך הלידה. הסיבוב הדרמטי של הצוואר ביציאה לאוויר העולם עלול לגרום לשיבוש בגמישות החוליות, למרות גמישותו של התינוק. ילדים נופלים אלפי פעמים במהלך ילדותם ואין ספק שעמוד השדרה סופג זעזועים רבים. שיבוש בגמישות החוליות יכול לקרות גם אם זה לא בא לידי ביטוי בכאבים בזכות העצמות הגמישות אצל ילדים. החוליות בעמוד השדרה שתפקידן לקוי "מפוצות" על ידי חוליות סמוכות אשר מתפקדות כראוי ואז הכאב לא מורגש. בעיות שנוצרות עקב נפילות ילדות באות לידי ביטוי בבגרות. לכן מומלץ לבדוק את עמוד השדרה כבר בגיל צעיר.

כיצד משמרים את התוצאות?

 בנוסף לטיפול במרפאה, שם הכירופרקט דגש על איזון השרירים והיציבה על ידי מתן תרגילי המשך שיקום לבית. כמו כן, ניתנת הדרכה ארגונומית לבית ולעבודה ונשקל הצורך בשימוש בוויטמינים ומינרלים כתמיכה ביוכימית. הטיפול השיקומי מקצר את מספר הטיפולים הנדרש ומחזיר את המטופל\ת לתפקוד רגיל, מהר יותר ולאורך זמן רב.

 אך הכירופרקטיקה איננה מיועדת רק לאנשים חולים. שיטת הטיפול הזאת היא דרך לשמור על בריאות תקינה ואורך חיים בריא ולא רק כמרפא לבעיית עקמת ולכאב זה או אחר. גוף בריא חייב להיות בעל תנועה חופשית. ישיבה ממושכת וסטטית, גורמת לנוקשות בשרירים – השריר מתקצר, אין זרימת דם טובה ומצטברת חומצת חלב אשר פוגעת בתנועתיות וביציבה.

בכדי למנוע חלק מהנזק המצטבר על עמוד השדרה במשך השנים מומלץ לאמץ הרגלים נכונים:

 בישיבה ממושכת.

הקפד לקום ולהתמתח לפחות פעם בשעה. בכל מנוחה כזו התהלך מספר דקות ובצע מספר תרגילים למתיחת שרירי הגב והצוואר. הישיבה אמורה להתבצע על כסא שגובהו כגובה הברכיים. יש להצמיד את הגב למושב וממומלץ להוסיף משענת קמורה שתתמוך בשקע הגב התחתון.

 תנוחת הצוואר: הצוואר אמור להימשך כלפי מעלה כאילו חוט מושך את הקודקוד והסנטר מוכנס פנימה לכיוון עצם החזה. יש להימנע מהתנוחה האופיינית בה מורם הסנטר כלפי מעלה. בישיבה מול מחשב מומלץ למקם את המסך בגובה העיניים.

 בעמידה ממושכת.

מומלץ להשתמש בשרפרף מתחת לאחת הרגליים ולשמור על גב זקוף. מומלץ להימנע מנעילת נעלי עקב ולהשתמש בנעלי ספורט טובות בעלות בולמי זעזועים.

 בשינה.

המזרון המומלץ הוא קשיח עם חיזוקים במרכז. אסור לישון על הבטן מהסיבות המוזכרות מעלה. בשינה על הגב מומלץ לשים כרית מתחת לברכיים ובשינה על הצד כרית בין הברכיים. בכל התנוחות מומלצת כרית אורטופדית תומכת.

 בכיפוף והרמת משאות.

חשוב להקפיד על שימוש בשרירי הרגליים. בהרמת משאות חשוב להצמיד את החפץ הכבד אל הגוף, להימנע מתנועות סיבוביות ומהרמת החפץ מעל לראש.

 לאנשים הסובלים מבעיית עקמת, כאבי גב וצוואר, חשוב מאוד לבצע תרגילים לגמישות המפרקים ולחיזוק השרירים באופן סדיר, לחלק ניכר מאוכלוסייה זו מסייע טיפול כירופרקטי באופן משמעותי.

 שיפור בכאבים

 המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק (פריצה) משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר.

 ירידהבמתח

 המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו. הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית. גמישות חוט השדרה תאפשר לך גמישות בחיים.

  מטופלים מדווחים על ירידה והקלה משמעותית ב: כאבי ראש, מיגרנה, ססחרחורות, ורטיגו, טיניטוס. כמו כן הקלה בכאבי פרקים, פיברומיאלגיה (כאבי שרירים) ושיפור בתפקוד ומערכת העיכול. ירידה ברמת המתח, עצבנות ודיכאון. בכלל תחושה של רוגע ושלווה.

 לא כואב לי, גם אני זקוק לטיפול? כאב הוא סימפטום שמעיד על ליקויים בתפקוד הגוף. יום לפני התקף הלב, האם היית בריא?! מרבית המחלות מתפתחות באופן הדרגתי ואנו לא חשים בכך.

 אל תחכה לכאב, למחלה להתפרץ כדי לדעת שגופך זקוק לטיפול. הטיפול ב-NSA גורם לשיפור בתפקוד מערכת העצבים ובניהול מערכות הגוף והחיים.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

By | 2016-01-28T16:41:15+00:00 ינואר 28th, 2016|יציבה|1 Comment