פריצת דיסק- כאבי גב מוקרן

פריצת דיסק- כאבי גב טיפול כירופרקטיקה

שאלה מאוד שכיחה בקרב הציבור בכלל  ובקרב ספורטאים בפרט המאובחנים עם פריצת דיסק: האם אני יכול להמשיך להתאמן? ואיזה סוג של אימונים מותר לי? שאלות אלו מקבלות משנה תוקף בעיקר לאור המלצות  מרבית הרופאים להפסיק כל פעילות ברגע שפריצת דיסק אובחנה. הבדיקה השכיחה לאבחון בעיות עמוד שדרה ובעיקר פריצת דיסק הינה צילום CT.

אך האם יש, כלל, ביסוס מחקרי לכך שפריצת דיסק אכן הינה הגורם לכאבי גב? כי פריצת דיסק קיימת גם בקרב אוכלוסייה א-סימפטומאטית ובנוסף, לאחר חלוף כאבי הגב הפריצה עדיין קיימת. האם ההנחיה הגורפת על  מנוחה מפעילות ספורט זו ההמלצה הנכונה לכאבי גב? נהפכו, מחקרים מראים שכאבי גב מחלימים תוך כדי פעילות גופנית מתונה ומחריפים במנוחה מוחלטת. מאמר זה אם כך יעסוק וירחיב במיתוס של "פריצת דיסק" והשלכותיו על אורח חיינו ופעילות הספורט בפרט.

האנטומיה של הדיסק

הדיסק הינו רקמת סחוסית המשמשת כרפידה בין חוליות עמוד השדרה. הדיסק בנוי מרצועות טבעתיות, בדיוק כמו טבעות בצל, כשבמרכזן מצוי חומר דמוי ג'לטין המשמש כמו נוזל שמן בבולם זעזועים הידראולי. תפקיד הדיסק הוא למנוע את שחיקת החוליות, לבלום זעזועים בין חולייתיים ולשפר את גמישות וטווח תנועת חוליות עמוד השדרה. עמוד השדרה, בהיותו ציר השלד בפלג גופנו העליון עומד תחת עומסים רבים. עומסים אלו, ראשית, נובעים מעצם העובדה שחוליות עמוד השדרה ובעיקר חוליות הגב התחתון נושאות את משקל פלג גופנו העליון.

בנוסף, ליקויים באורח החיים ובעיקר יציבה לקויה, ישיבה ונהיגה מרובה ועומסי האימונים ובעיקר רכיבת אופניים יוצרים לחצים על עמוד השדרה. עומסים אלו מעלים את הלחץ התוך דיסקי ואט אט שוחקים את הטבעות ההיקפיות. כשמספר טבעות נקרעות נוצר בקע דיסק. בלט דיסק נוצר כשהלחץ בתוך נוזל הדיסק מתעצם ונוצרת בליטה בהיקף הדיסק. פריצת דיסק זה השלב הבה בתהליך שחיקת הדיסק וזה מצב בו הנוזל התוך דיסקי פורץ החוצה.

3745736fffaf979398e2e08bfdc4306b

מרביתם המכריע של פריצות הדיסק מתרחשות אחורנית, דהיינו לכיוון הגב, או ישירות אחורנית או אחורנית והצידה. החשש בפריצות דיסק הוא מלחץ העלול לפגוע בחוט השדרה או לעצבי חוט השדרה הנמצאים בסמיכות לדיסק.

הבדיקה השכיחה לאבחון פריצת דיסק הינה צילום CT. צילום CT פורס את עמוד השדרה, כמו פרוסות נקניק, ואז ניתן לצפות במבט על אל תוך תעלת עמוד השדה ומבנה הדיסק. צילום זה חושף אותנו לקרינה מאוד מוגברת, עד  פי 700 מצילום רנטגן. לעומתו, צילום MRI אינו חושף אותנו לקרינה אך עלותו יקרה יותר. במרבית כאבי הגב אין שום הצדקה קלינית לצילום CT.

הסטטיסטיקה

 כשהגב כואב הדבר הראשון שעולה לנו בראש זה "פריצת דיסק". אנו מקבלים הפניה לצילום וכמובן הצילום מעיד על בלט, בקע או פריצת דיסק וכמובן האבחנה בהתאם. אך האם באמת יש קשר בין פריצת דיסק לכאבי גב. אם כך, אין לו ואף מחקר אחד מהימן שמעיד על הקשר בין פריצת דיסק לכאבי גב. מחקרים מראים שבקרב אוכלוסיה שמעולם לא סבלה מכאבי גב שכיחות הממצאים המעידים על נזקים לדיסק (בקע, בלט או פריצה) מגיעים עד כדי 60

 

-70%. מצד שני, מטופלים המגיעים עם כאבי גב וממצא של פריצת דיסק , לאחר מספר טיפולים הכאב חולף ופריצת הדיסק עדיין קיימת.

אכן, פריצת דיסק מעידה על נזק למבנה האנטומי של הדיסק, מה שמעיד על ליקויים ביומכניים בתפקוד החוליות ושרירי עמוד השדרה. אך בין הממצא, פריצת דיסק לבין כאבי גב, אין קשר, לפחות לא על סמך המחקרים. מרבית פריצות בדיסק לרוב מתרחשות ללא שום תגובה סימפטומאטית מיידית.

"יש לי הקרנות לרגל"                                          

"יש לי כאבים המקרינים לרגל וה-CT מראה על פריצת דיסק".  מרביתם של כאבי הפרסטזיות, כאבים המוקרנים מהגב או מהאגן אל הרגל מקורן משרירים ורקמות

 

רכות. שרירים, ובעיקר שרירי האגן והעכוז, הנתונים תחת עומסים מפתחים קשריות שריר, TRIGGER POINT. קשריות שריר יכולות לגרום לכאבים המוקרנים לאורך הרגל  המדמים כאבים נירופטיים, דהיינו שמקורם מלחץ עצבי.18e731ee8f638cf39ac99e9fe7d552c4 מרביתם של כאבי הגב המקרינים לרגל נפתרים בטיפול יעיל המשחרר את הקשריות, הפלונטרים, השריריים.

אכן ישנם מצבים, אומנם שכיחים פחות, בהם פריצת הדיסק גורמת ללחץ ישיר על שורשי העצבים השדרתיים. אך גם תפיסה זו מוחלפת בתפיסה עדכנית יותר המצביעה על כך שהבעיה למעשה נובעת ממתח לאורך כל חוט השדרה. כשחוט השדרה נמתח, נמשכים גם כל העצבים המסתעפים ממנו, ובמקום בו אין לעצב את מרחב התמרון, כמו במצב של פריצת דיסק המצר את התעלה בה עובר העצב, העצב נלכד, וכך למעשה נוצר הלחץ על העצב ולא ישירות על ידי הדיסק. עצב הרבה יותר פגיע למשיכה מאשר ללחץ.  עצב הנתון לעומס משיכה של קילוגרם בודד יינזק באופן משמעותי מאשר 30 קילוגרם של לחץ ישיר. העצב בנוי לעמוד תחת לחץ הרבה יותר מאשר משיכה.

"יש לי פריצת דיסק, האם מותר לי לעבוד? להתאמן?"

כאבי גב כמו כל פציעה אחרת מכניסה בנו חשש, חוסר ביטחון. האם אוכל להתאמן?! האם אצטרך לפרוש?! מה מותר לי  וממה עלי להימנע? אם כך, כפי שהבנתם, פריצת דיסק לרוב אינה הגורם , אם בכלל, לכאבי הגב! גם עבדכם הנאמן מסתובב עם שתי פריצות דיסק שכל אורטופד היה משתוקק לנתח, ואני משוכנע שרובכם הספורטאים גם אם לא סבלתם מעודכם מכבי גב מסתובבים עם פריצה או שתיים. הממצה אינו מעיד כלל על תפקודך. לכן, כאבי גב, ללא קשר לממצא, יש לטפל כמו כל בעיית גב.

–          חיזוק שרירי ליבה

–          מתיחות וגמישות שרירי עמוד השדרה, שרירי ארבע ראשי, מותן כסל ושרירי התאומים.

–          יציבה וארגונומיה נכונה ובעיקר הנובעת מישיבה מרובה.

–          נעליים ומדרסים מותאמים.

–          התאמת מידת אופניים, כיוון האופניים והימנעות מרכיבה רכונה מדי.

–          בדיקה יסודית של מערכת השריר-שלד (בדיקת אורכי רגלים, בדיקה של חוזק  ו\או אסימטריה שרירית, ירידה בטווחי תנועה)

–          טיפולים. דאגו לתחזק את גופכם בטיפול שותף ( כירופרקטיקה, עיסוי, פיזיותרפיה, פילאטיס).

–          בגמר אימון, דאגו מיידית להחליף את החולצה הרטובה ביבשה. מכיוון ששרירי הגב מאוד רגישים להתקררות.

האם עלי לנוח? בעיות גב מחלימות תוך כדי פעילות מתונה. מחקרים מראים שמנוחה מוחלטת מאטה  את תהליכי ההחלמה והשיקום של בעיות עמוד שדרה.  אך אם הגורמים לכאבי הגב קשורים גם למתח (עבודה, דאגות, זוגיות) אז רצוי לדאוג לפתרונות במישור זה.

המחקר המקיף והרחב ביותר שנעשה על כאבי גב ניסה לראות האם ניתן לחזות את הגורמים להתפתות  בעיות גב. זה לא היה פריצת דיסק, זה לא היה עקמת, זה לא היה תת-פעילות או פעילות יתר וזה לא היה אף גורם פיזי שאתם יכולים לחשוב עליו. הגורם מספר אחד להתפתחות כאבי גב אצל גברים היה: האם יש להם בעיות במקום העבודה או בעיות כלכליות. אצל נשים הגורם היה: האם יש בעיות במשפחה, זוגיות. ( על המשמעות של זה בכתבה נפרדת).

הפעילויות המומלצות בשלב האקוטי של הכאבים הם : תרגילי מתיחות ושחיה. במצב שבו אתה יכול לרכב, עדיף בהתחלה לרכב על טריינר וזה רק משום החשש מנפילה או מתגובה פתאומית. רכב עד כמה שניתן בצורה זקופה ומדי פעם התרומם  מהאוכף למתיחה. המנע מרכיבת כוח (פלטה) ורכב ב-CADENCE גבוה.

ניתן גם לרוץ,  בשלב הראשוני המנע ממסלול עם עליות וכמובן ירידות. נסה לשלב במהלך הריצה תנועות פיתול, ריצה בתנועת ריקוד ("שאבתי מים" או מה שיוצא), ריצה אחורית, ריצה צידית. המנע מתנועות ניתור או מאוצים. המנע לחלוטין מאימוני משקולות או כל תרגיל היוצר לחץ על שרירי הגב.

במצבים בהם כאבי הגב וכאבי ההקרנות הינם על בסיסי נירופטי, נזק עצבי המלווים בחוסר תחושה בגפיים, ירידה בכוח השריר וירידה בהחזר רפלקס ( בדיקה אורטופדית) אזי יש להישמע להנחיות הרופא ובשלב זה רצוי להימנע מפעילות העלולה להחריף את המצב.

פריצת דיסק – אל תיתן לממצא ל"שתק" אותך!51c77c5a668bb53e442c3cb70706dcbd

פריצת דיסק הינו ממצא שכיח וניתן להגדיר זאת כממצה "שיגרתי" בבדיקות עמוד שדרה. פריצת דיסק, לרוב, אינה קשורה לכאבי גב. פריצת דיסק הינה התוצאה, ולא הגורם, המעידים על ליקויים אנטומיים מכאניים, אך לא כגורם לכאבים. כאבי גב כמו ככל פציעה או משבר הינם התסמין ולא הבעיה. אל תתנו לכאב או לממצה לשתק אתכם. כמו שפריצת הדיסק אינה הבעיה כך אל תשמשו בזה כ"תרוץ" להפסקת פעילות הספורט.

הכאב, כנורית אזהרה, מטרתו להעיר את תשומת לבך לכך שמשהו אינו כשורה, ושעליך לבדוק  שמערכות הגוף פועלים כסדרם, שמערך האימונים וההתאוששות מותאמים ומאוזנים ולבחון את אורח החיים.  כי מה שחשוב, זה לא מה שקורה לנו בחיים אלה כיצד אנו מגיבים ומתייחסים לזה ומה אנו למדים מזה.

טיפול
מהפכני בכירופרקטיקה  בשיטת –  NETWORK SPINAL ANALYSIS

 מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות
מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר, והיציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי היומיום. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. המתח הרגשי\נפשי נרגע, משתפרת היכולת להתמודד עם מצבי חרדה, עצבנות, דיכאון, עייפות קשיי שינה וכו.

הגוף מפתח דפוסים עצביים המאפשרים לזהות  ולשחרר מתח שנאגר בגוף ומשכלל את יכולת הריפוי העצמית.

 ראיון עם פרופ קראסו על כאבי גב ועמוד שדרה
האם פריצת דיסק גורמת לכאבים?

שיטה חדשנית ועדינה לטיפול בכאבח גב

מדוע עמוד השדרה חשוב להתפתחות וצמיחה

פעילות גופנית ופריצת דיסק וכאבי גב

הקשר בין כאבים מחלות ומתח ולחץ

כאבי עכוז וכאבים מוקרנים לרגל

 כירופרקטיקה -הבסיס המדעי נוירולוגי

  פריצת דיסק צווארי כאבי צוואר שכמות והקרנה ליד

  נמלול וכאבי הקרנות ליד תעלה קרפאלית

  לקויות יציבה, עקמת וסקוליוזיס וכאבי גב

 כירופרקטיקה ופציעות ספורט ושיפור ביצועי הגוף

 מה הכאב אומר לך? להפנים את מסר הכאב
 מדוע עמוד שדרה בריא חשוב בפעילות ספורט

By | 2020-06-18T11:12:09+00:00 ינואר 27th, 2016|כירופרקטיקה נוירולוגית|0 Comments