שברי מאמץ SHIN SPLINTS בריצה והליכה

שברי מאמץ – SHIN SPLINTS הינם נזקים מיקרוסקופיים בעצמות וברקמות החיבור אליהם- רצועות, שרירים וגידים. שברי מאמץ אינם נגרמים מחבלה טראומטית אלא מנזקים ועומסים מצטברים- כמו הליכה וריצה. לרוב שברי מאמץ מתפתחים בעצם השוק ו\או בעצמות כף הרגל. זאת משום שעצמות אלו נושאות את משקל גופנו בהליכה ובכך סופגות לא מעט זעזועים.

לרוב, שברי מאמץ, מתרחשים בקרב ספורטאים צעירים ומתחילים. הג

ורמים לשברי מאמץ יכולים להיות:

1-ליקויים מבניים ותפקודיים בכפות הרגליים והגפיים התחתונות-

 2- ציוד לא מתאים- הנעלה, משטח ריצה קשה. ולא ישר- שפת כביש משופעת יתר פרונציה, נוקשות, עצמות חלשות

3- עלייה בסרגל מאמצים בצורה חדה ולא מבוקרת

4- התאוששות לא מספקת בין אימון לאימון

5- חסרים תזונתיים

כאבי שבר מאמץ לרוב מתרחשים בחלקה  התחתון של עצם השוק או בעצמות המסרק של כף הרגל. הכאבים יכולים להיות עזים עד כדי אי יכולת לדרוך. הכאבים מתעצמים במיוחד בתחילת מאמץ ושוכחים במנוחה. לרוב ישנה נפיחות וכאב ממוקד למגע.

האבחון של שבר מאמץ אינו פשוט כול כך. צילומי רנטגן אינם חושפים את הבעיה  ולרוב יש צורך במיפוי עצמות כדי לאבחן את הבעיה.

הטיפול בשבר מאמץ מחייב מנוחה מוחלטת. עבור רצים או הלכים המחפשים פעילות חלופית ניתן לרכב באופניים ו\או לשחות. יש להמעיט בהליכה ועמידה ממושכת ולאפשר לגוף להחלים מהפציעה. השימוש בקרח יכול להועיל בהפגת כאבים, הורדת הנפיחות וזירוז ההחלמה. השימוש במשככי כאבים רק מאריך את זמן ההחלמה.

המניעה של פציעה זו הינה חשובה ביותר. יש לבדוק האם יש צורך בהנעלה מתאימה- נעליים עם תמיכה ובקרת תנועה, או אולי צורך במדרסים. עלייה מבוקרת בסרגל מאמצים – לא יותר מעלייה של 6-10% בנפח האימונים מחודש לחודש. גמישות – בעיקר של שרירי התאומים וגיד האכילס. תרגילי שיווי משקל – פטרייה.

רפואת הכירופרקטיקה בקרב ספורטאים

 

טיפול דלקת כירופרקט פציעות ספורט

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה בפופולאריות של רפואת הכירופרקטיקה בקרב ספורטאי הצמרת בעולם ובקרב ספורטאים בכלל. מלך הטור בעשור האחרון לאנס אמסטרונג אף העיד על כך בספרו "כול שנייה קובעת: ""…הקבוצה לא כללה רק את הרוכבים, היו גם המכונאים, המעסים, הטבחים, המנהלים והרופאים. מעל כולם , האדם החשוב ביותר בקבוצה שלנו היה ככל הנראה הכירופרקט…". "..האדם שחיבר אותנו מחדש את גופינו המרוסקים היה הכירופרקט שלנו, ג'ף ספנסר…" לאנס אמסטרונג – מתוך ספרו – "כל שנייה קובעת" (עמוד 173).

 

הכירופרקטיקה אינה משרתת את הספורטאים בטיפול ושיקום פציעות ספורט בלבד, אלא, בנוסף וחשוב יותר, הטיפול הכירופרקטי מאפשר לגופנו לפעול ביעילות ובאנרגטיות ובכך עוזר למצות את הפוטנציאל שבו Peak Performance.

 טיפול מהפכני בכירופרקטיקה שפותח לאחרונה מאפשר את שחרור המתח ממערכת העצבית

  טיפול בשיטת NETWORK SPINAL ANALYSIS NSA –  מפסיק את ההתנהלות המגננתית ומאפשר למוח דפוסים תפקודיים יעילים ורגועים יותר. הטיפול מתבצע באמצעות מגע עדין ומדויק בנקודות אסטרטגיות בחוט השדרה.

 שיפור בכאבים ובתפקוד

המתח הכרוני בשרירי הגב יורד, תפקוד החוליות משתפר והלחץ מהדיסק (פריצה) משתחרר. היציבה משתפרת, עמוד השדרה מתגמש ועומד בצורה יעילה בעומסי האימונים. המתח הגופני הפנימי נרגע ותפקוד המערכות הפנימיות משתפר: כך גם הנשימה, הלב ולחץ הדם, מערכת העיכול ועוד. מערכת החיסון מתחזקת והגוף מרגיש בריא יותר. בכך גופנו מתאושש מהר יותר מה שמבטיח את השיפור בכושר הגופני.

זכרו! המתח אינו בשריר, אלא במערכת העצבית! כשהגוף לא רץ נכון ,זה מכיוון שמערכת העצבית סיגלה דפוס זה.

הכותב : ד"ר שמי שגיב כירופרקט מומחה לרפואת ופציעות ספורט

B.Sc תואר ראשון פיזיולוגיה של המאמץ

M.Sc  תואר שני ביומכניקה של הספורט

נציג ישראל לאולימפיאדת לוס אנג'לס בריצת המרתון אלוף ישראל במרתון ואלוף ישראל בטריאתלון ( ק. גיל)

 

By | 2016-02-27T11:44:54+00:00 פברואר 27th, 2016|פציעות ספורט בכף הרגל|0 Comments